Otevírací doba Areál zámku: Volně přístupný | Muzeum nové generace, kavárna & obchod: Pondělí–Neděle 9.00–18.00 | soboty červenec a srpen otevřeno do 20.00, Komentované prohlídky do 18.30 Kontakt tic@zamekzdar.cz | +420 602 565 309 (pracovní dny), +420 564 565 231 (víkendy a svátky)

Muzeum nové generace - pohled do druhého patra

Muzeum nové generace

Vstupte do světa animovaných příběhů, hry světel a stínů a mnoha interaktivních exponátů. Cesta pro celou rodinu za téměř 800 let starým příběhem může začít.

 

Muzeum je držitelem těchto cen a ocenění:
Živa award za nejkreativnější muzeum ve střední Evropě 2016, Stavba Vysočiny 2016, 2. místo v kategorii Nejlepší muzea v ČR cestovatelského portálu TripAdvisor 2018, Certifikát výjimečnosti portálu TripAdvisor 2018, Oceněno rodiči 2018, Cyklisté vítáni.

Muzeum nové generace - druhé patro s modelem Zelené hory
Muzeum nové generace - anděl
Zámek Žďár nad Sázavou - vstup do Muzea nové generace, foto Pavel Juráček, zámecká terasa

OTEVÍRACÍ DOBA MUZEA

červenec - srpen
sobota
9.00–20.00
neděle - pátek
9.00–18.00
květen, červen, září
pondělí – neděle
9.00–18.00
leden, únor, březen, duben, říjen, listopad, prosinec
úterý – neděle
9.00–17.00
svátky
otevřeno jako v běžný den aktuálního měsíce

VSTUPNÉ

plné
250 Kč
dětské
200 Kč
děti 6–17 let
student
210 Kč
studenti do 26 let
senior
210 Kč
osoba 65+
rodinné
775 Kč
2x dospělý a až 3 děti od 6–17 let
skupiny 10+
120/130 Kč
školy a senioři
skupiny 10+
165 Kč
ostatní skupiny
Muzeum nové generace - druhé patro, baroko

Nádherné, moderní, interaktivní muzeum s audio průvodcem, kde si přehráváte postupně u každého čísla audio nahrávku která vám popíše aktuální vystavený kousek, takže každý si může procházet svým tempem a kdykoliv si přehrát co mu uniklo. Doporučuji.

Muzeum nové generace s návštěvníky

Klasicky pojatá muzea rozhodně nepovažuji za přežitek, ale forma, kterou zvolili v Muzeu nové generace, je skvělá. Nejen, že se nenudíte, ale můžete zvolit tempo a styl, který vám vyhovuje. Ať je vám dvanáct, nebo sedmdesát. Na začátku obdržíte audioprůvodce, což je vlastně programovatelný mp3 přehrávač, kde si volíte spouštění výkladu podle čísel jednotlivých exponátů - vašich zastavení. Na každém místě se můžete zdržet a přehrávat si záznam i několikkrát. Je libo souvislý filmový záznam, nebo krátký dokument? Stačí se jen zastavit u videoprojekce. A to hlavní: k dispozici v rámci audioprůvodce máte hned pět jazyků.

Muzeum nové generace - světelná stěna

Dobrá prohlídka pro děti, mají super zážitek.

Muzeum nové generace s dětmi

Tohle nemá chybu. Do sluchátek vypráví příběhy a historii mnich a malá holčička, takže to zaujme i děti. Je to výborně namluvené, čtyřleťačka byla u vytržení. Bezbariérové. Strávili jsme tam cca 90 minut.

Co v muzeu zažijete?

Na recepci dostanete sluchátka s audioprůvodcem a příjemné hlasy holčičky ze současnosti, cisterciáckého mnicha a dalších postav z historie vás provedou celou expozicí. Jedinečné multimediální prvky vás doslova vtáhnou do děje! Budete se těšit na další a další a další exponát…

Muzeum nové generace - pohled ke hvězdám

Přízemí expozice je věnované cisterciáckému řádu a temnému středověku, první patro vám umožní pohled do krásného a barevného světa baroka. Vychutnejte si
kombinaci zážitkových prvků s exponáty zapůjčenými z významných českých institucí.

Muzeum nové generace - I. patro

Vstupte do temných hvozdů, kde nebojácní mniši ve 13. století vybudovali první klášter. Seznamte se s jedním dnem v životě mnicha, prolistujte virtuální kroniku či objevte krásu cisterciáckého umění. Poté se díky kaleidoskopu přesunete do období prosperity, rozkvětu umění, vědy a architektury, do období baroka. Poznáte opata Vejmluvu, výraznou osobnost bývalého kláštera, potkáte geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho či proniknete do matematických tajů Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře (památka UNESCO).

Muzeum nové generace - Zelená hora

Audioprůvodce je nahrán v 5 cizojazyčných mutacích – angličtině, němčině, francouzštině, polštině a ruštině. Muzeum je bezbariérové a je sem umožněn vstup s pejsky.

Muzeum nové generace - příchod mnichů cisterciáků

Náš tip

Navštivte Muzeum nové generace jako první místo na cestě za poznáním Žďárských vrchů. Muzeum nové generace totiž není jen muzeum, je to klíč k pochopení celého areálu bývalého kláštera – dnešního zámku ve Žďáru nad Sázavou, Zelené hory (památka UNESCO) i širokého okolí.

Po návštěvě máte v ruce všechny indicie ke své cestě! Ta může vést z muzea třeba na prohlídku zámku Tam a zpátky klášterem a zámkem.

Muzeum nové generace je tak jediným muzeem, jehož cílem je vyhnat návštěvníka z muzea ven.

Muzeum nové generace - kaleidoskop