Otevírací doba Areál zámku: Volně přístupný | Muzeum nové generace, kavárna & obchod: Pondělí–Neděle 9.00–18.00 | soboty červenec a srpen otevřeno do 20.00, Komentované prohlídky do 18.30 Kontakt tic@zamekzdar.cz | +420 602 565 309 (pracovní dny), +420 564 565 231 (víkendy a svátky)

Zahrady vyprávějí

Projděte se místy, kudy chodili už mniši cisterciáci před 770 lety, významní opatové, architekt Jan Blažej Santini, sklářská rodina Hafenbrädlových, hraběnka Thamar Kinská z Wchynic a Tetova a celá řada dalších osobností. Soukromá zahrada Marie a Constantina Kinského, která jim nyní slouží k odpočinku, je místem plným lidských osudů a zajímavých příběhů. Na bohatou historii odkazují také stavební dominanty jako je zadní část hlavní lodi Baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše, růžový objekt letní prelatury nebo barokní sýpka se slunečními hodinami. Při příjemné procházce budete mít pocit, že neprocházíte jednou zahradou, ale že plynule vstupujete z jednoho zahradního světa do druhého. V jednu chvíli obdivujete zeleninové a bylinkové záhony odkazující na rajskou zahradu, která v minulosti sloužila k užitku mnichům cisterciákům, za chvíli už stojíte v parku se vzrostlými smrky, modříny nebo jedlemi a rozsáhlou skalkou, která byla chloubou paní Thamary Kinské. Stačí pár kroků a vaše smysly potěší záhony kvetoucích trvalek sladěných do různých barevných tónů.

Multimediální Muzeum nové generace, mediátorské prohlídky, expozice Umění baroka nebo kulturní program pro celou rodinu. To je výběr zážitků, za kterými do žďárského zámku jezdí v průběhu celého roku návštěvníci z celé republiky i ze zahraničí. Do zámeckých zahrad můžete ovšem nahlédnout pouze jednou za rok, a to během tradičního otevření zahrad, které tentokrát připadá na 28. a 29. května. Po oba víkendové dny vám mezi 10 a 18 hodinou procházku zahradou zpříjemní doprovodný program s tématem, které tentokrát souvisí s oslavami 300 let od posvěcení poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Právě zrcadlení je totiž jedním z hlavních barokních principů, který využíval také geniální stavitel Zelené hory Jan Blažej Santini. Po oba dny se můžete v zahradách setkat se studenty závěrečného ročníku Janáčkovy konzervatoře, kteří si pro vás připravili vlastní výběr skladeb na téma Zrcadlení. „Osobně se velmi těším na zrcadlovou instalaci Chvění prostoru umělců Richarda Loskota a Magdaleny Jetelové. Obří zrcadlovou fólii umístěnou přímo v zahradách budou rozechvívat vibrace. Vznikne tak vlnící se objekt, který odráží obrazy z okolí, což ocení jak milovníci umění, tak i příznivci netradičních fotografií,“ popisuje prolnutí letošního tématu Eva Kulková, koordinátorka akce. „Hravou expozici tvořenou zrcadly přiveze také brněnské Úžasné divadlo fyziky ÚDIF. Hlavní atrakcí tohoto divadla bude jejich obří krasohled, který nabídne netradiční pohledy na zahrady. O zrcadlení si budeme rovněž vyprávět při snad nejkrásnějším pohledu na Zelenou horu – ze zahradní terasy na břehu Konventního rybníka,“ dodává Kulková. S motivem zrcadlení si budou hrát také květinové instalace Evy Černé, ale i nejmladší návštěvníci během tvořivých zámeckých dílen. V prostoru zámecké terasy je pro vás připraven farmářský trh s regionálními výrobky, klobouky nebo květinami. Z živých květů si zde můžete vyrobit čelenky, náramky nebo vypichované dekorace, a to v rámci dvoudenních Floristických workshopů. Nebude chybět ani akce Otoč kytku, během které můžete v průběhu celého víkendu měnit vlastní přebytky, výpěstky i sazeničky za rostlinné poklady od jiných pěstitelů. Novinkou je možnost objednání piknikového koše, díky kterému si v dekorovaných piknik-zónách vychutnáte zahrady doslova všemi smysly. Koš si nezapomeňte rezervovat na emailu tic@zamekzdar.cz. Na Pivovarském nádvoří zakoupíte originální oblečení, módní doplňky, šperky nebo delikatesy během oblíbeného MINT marketu. Celý program potom vyvrcholí v neděli v 16.00 koncertem Janáčkova kvarteta v prostoru IV. nádvoří.

Více informací o programu najdete na www.zamekzdar.cz.

 

Pro více informací, prosím, kontaktujte:

Ing. Martina Sedláková

marketingová manažerka

E-mail: sedlakova@zamekzdar.cz

Tel: 724 087 063

 

Zahrady vyprávějí - letní prelatura- Zámek Žďár nad Sázavou