Otevírací doba Areál zámku: Volně přístupný | Muzeum nové generace, kavárna & obchod: Pondělí–Neděle 9.00–18.00 Kontakt tic@zamekzdar.cz | +420 602 565 309 (pracovní dny), +420 564 565 231 (víkendy a svátky)

Zámecký příměstský tábor V kapce vody - tam, kde to žije

29. 7. 8.00 - 2. 8. 16.00

Společně zažijeme dobrodružnou cestu plnou bádání objevů a tvůrčí činnosti, budeme žasnout a objevovat fascinující svět vody. Neváhej a přidej se k nám. Lektorský zámecký tým a kapka vody se na tebe těší.

Termín: 29. 7. – 2. 8. 2024, každý den 7.30–16.00
Cena: 3 100 Kč

Cena obsahuje program, lektorské vedení a obědy.

Svačiny si děti nosí z domu. Na den vždy min. dvě svačiny.

Po domluvě rádi zařídíme bezlepkovou nebo bezlaktózovou stravu.

Pro koho? Pro všechny tvořivé chlapce a dívky ve věku 7–12 let.

(Mladší děti po domluvě. Min. věk 6 let. Upřednostňujeme mladší děti se starším sourozencem.)

Přihláška na Zámecký příměstský tábor ve Žďáře nad Sázavou

Společně zažijeme dobrodružnou cestu plnou bádání objevů a tvůrčí činnosti, budeme žasnout a objevovat fascinující svět vody. Neváhej a přidej se k nám. Lektorský zámecký tým a kapka vody se na tebe těší.

Voda je všude kolem nás, je sice nepostradatelná, ale v běžném životě nám už možná zevšedněla. Pojďme ji zkoumat různými tvůrčími i uměleckými prostředky a pokusy. Proměníme vodu v zajímavé a neokoukané téma plné vjemů, podnětů a otázek k přemýšlení. Nechme se překvapit, kam nás jedna kapka vody všude zavede a to skrze fyzikální vlastnosti, význam vody v přírodě, ale také pro každého z nás, až k symbolice vody v dnešní době i té minulé. Samotné místo bývalého cisterciáckého kláštera je s vodou spojené po staletí – mlýn, kašny, kanalizace, sádky, rybníky. 

Čeká nás kreativní výprava kolem konventského rybníka, vyrobíme si z vody lupu, zjistíme co dokáže voda prostupující dřevem, vytvoříme si vlastní čističku vody.  Budeme zjišťovat jak vznikají v řece víry a co jsou to meandry. Vyzkoušíme si litý akryl, akční akvarel, smejvák, a práci s klovatinou. V pátek připravíme obrazovou a pohybovou inscenaci našich zážitků z celého týdne pro rodiče, sourozence a kamarády.

Těšíme se na to, že v průběhu tábora vyvstanou nové a nové otázky, které přinesou samy děti. Odpovědi budeme hledat celým tělem a všemi smysly, takovými prostředky, které jsou pro děti čitelné a srozumitelné. Vše si doslova zažijeme na vlastní tělo. 

Některá témata do kterých se ponoříme

Vodní krystaly

Vodní krystaly nás zavedou do geometrických tvarů, vyzkoušíme si grafickou techniku podobnou suché jehle a vyzkoušíme si tvarové proměny nejen na papíře.

Cestičky vody

Ať už v podobě kanalizace, říček, potůčků a řek, voda protéká různě širokými a klikatými cestami a to v podzemí i nadzemí. 

Pěna na vodní hladině

Zamyslíme se nad tím, proč a jak vzniká. Dále se inspirujeme k vlastní tvorbě. Ve výtvarné činnosti si vyzkoušíme práci s bublifukem a poté rozpohybujeme všude kolem obrovské bubliny. využijeme je jako volně se pohybující okno, kterým nahlédneme a uvidíme prostor jinýma očima.

Voda jako zrcadlo

Co všechno od sebe voda dokáže odrážet a jak na ni obraz na zvlněné hladině působí? Co si společně vytvořit pohybovou kompozici plnou zvlněných obrazů a jemných přechodů jak od Moneta? Dokázali bychom své tělo proměnit v jemné pohyby, které odráží konkrétní předmět z okolí? Strom, budovu, cestu… Zkusme to. 

Hlas vody

Jak k nám voda promlouvá? Zaposloucháme se nejen do šumění, ale také vyzkoušíme rozeznít sklenice naplněné vodou.

Příliv a odliv

Příliv a odliv má v sobě určitý přírodní řád, rytmus a tempo. Jak budeme asi vypadat my v pohybu jako vlny? Dokážeme se synchronizovat a postupně řetězit pohyby, které společně vytvoříme?

Změna programu vyhrazena. 

Náš přístup

Je důležité, aby se děti na táboře cítily dobře a mohly se vydat na dobrodružnou cestu plnou zážitků. Proto k dětem přistupujeme s respektujícím a laskavým přístupem. Vnímáme, že každé dítě je jiné a pro plavbu na společné cestě za poznáním potřebuje různou míru podpory. Děti se společně s námi podílí na tvorbě pravidel a utváření přátelského prostředí. Posilujeme jejich odpovědnost a důvěru skrze seberealizaci a sounáležitost v týmu.

Táborem vás provedou

Lenka Červená

Každý čas strávený s dětmi  je pro mě samotnou jedna velká, tvořivá a hravá cesta, jenž mě neustále obohacuje a inspiruje k další tvorbě. Ráda prolínám a hledám společnou souhru mezi jednotlivými uměleckými obory, především pak v tanečním a výtvarném směru. V tvorbě hledám nové možnosti, jak kreativní pohyb a myšlení využít v mimoškolní i školní výuce. Ráda vedu děti k cíli, neopomíjím ale proces, který je mnohdy podstatnější. U všech se snažím o podporu vnitřní motivace a svobodné vyjádření ve vlastním tempu.

Po odborné stránce vycházím z oboru Pedagogika volného času, kterou jsem vystudovala na Jihočeské univerzitě a z dalšího odborného vzdělání se zaměřením na tanec a výtvarnou činnost. Pravidelně se věnuji výuce Pilatesu, Současnému a Kreativnímu tanci a somatickému pohybu pro děti i dospělé. Čerpám z více jak 15 leté praxe.

Michaela Valentová

Dětská zvídavost a radost ze hry mne vždy inspirovala k vytváření kreativních her a programů. V celkovém procesu vzdělávání je pro mne důležitý prožitek, proces samotné činnosti a vytváření bezpečného místa. Nejvíce využívám zkušenosti z výtvarné a hudební tvorby. 

V minulosti jsem se již podílela na tvorbě a realizaci příměstských táborů ve spolupráci s AZ centrem, rovněž jsem rok působila ve školství jako vychovatelka na malotřídce.

Mám vystudovaný obor předškolní a mimoškolní pedagogiky.

Místo

Zámek Žďár nad Sázavou, ulice Zámek 8/8. 

 • Společným ateliérem nám budou zámecké venkovní i vnitřní prostory zámku
 • Vycházky a výlety do okolní přírody

Harmonogram

 • 7:30 – 8:30 příchod dětí 
 • 8:30 – 11:30 program 
 • 11:30 – 13:00 oběd a klidový čas po obědě, volná činnost
 • 13:00 – 15:30 program 
 • 15:30 – 16:00 vyzvedávání dětí

Cena tábora

3 100 Kč

Tábor se hradí převodem na účet. Závazná rezervace místa na táboře proběhne v momentě úhrady účastnického poplatku.

Fakturu zasíláme na email – nutné zadat variabilní číslo z faktury.

Faktura na zaměstnavatele je možná. Údaje k fakturaci vyplníte v přihlášce.

10% sleva na druhou platbu při přihlášení sourozenců na jeden tábor. 15% sleva na druhou platbu při přihlášení sourozenců na oba dva tábory.

10% sleva při přihlášení jednoho dítěte na druhý tábor.

Slevy se nesčítají.

Storno podmínky

 • Odhlášení účastníka do 60 dnů před zahájením tábora. Z ceny účastnického poplatku se vrací 90% účastníkovi na jeho účet.
 • Odhlášení účastníka méně jak 60 dní před zahájením. Z ceny účastnického poplatku se vrací 50% účastníkovi na jeho účet.
 • Odhlášení účastníka méně jak 30 dní před zahájením, v den kdy tábor bude zahájen, v průběhu a po jeho skončení nemá účastník nárok na vrácení účastnického poplatku.
 • Při odhlášení je možné za sebe poslat vhodného náhradníka. Vždy ale po předchozí domluvě.