Otevírací doba Areál zámku: Volně přístupný | Muzeum nové generace, kavárna & obchod: Pondělí–Neděle 9.00–18.00 Kontakt tic@zamekzdar.cz | +420 602 565 309 (pracovní dny), +420 564 565 231 (víkendy a svátky)

Mezinárodní mistrovské houslové kurzy Bohuslava Matouška a Jakuba Junka 2023

13. 8. 0.00 - 25. 8. 0.00

Tradiční setkání těch nejlepších mladých houslistů z České republiky i zahraničí. Během dvoutýdenních kurzů se vám představí během 5 koncertů.

Mezinárodní mistrovské houslové kurzy Bohuslava Matouška a Jakuba Junka - koncert Freskové sály
Mezinárodní mistrovské houslové kurzy Bohuslava Matouška a Jakuba Junka - studenti při zkoušce II
Mezinárodní mistrovské houslové kurzy Bohuslava Matouška a Jakuba Junka - studenti při zkoušce

Koncerty pro veřejnost

13. 8. 2023 19.00

Zahajovací koncert

Vystoupí Bohuslav Matoušek a Jakub Junek spolu s klavíristkou Kristýnou Donovalovou, zazní perly světového houslového repertoáru skladatelů Telemanna, Schumanna, Saint-Saënse, Brucha ad.

Místo konání: Freskové sály

Vstupenky

18. 8. 2023 19.00

Benefiční koncert "PRO ZÁMEK"

Benefiční koncert pro zámek s komorním orchestrem MUSICA MINORE. Sólově v dílech Antonia Vivaldiho, Antonína Dvořáka a dalších autorů vystoupí hlavní lektoři kurzů, houslisté Bohuslav Matoušek, Jakub Junek a koncertní mistr orchestru MUSICA MINORE Ivana Kovalčíková.

Místo konání: Oválný sál Prelatury

Vstupenky

20. 8. 2023 13.00 a 15.00

Open-air koncert

„OPEN AIR“ koncert studentů kurzů. Letos již potřetí realizujeme koncert pod otevřeným nebem pro všechny návštěvníky zámku, vystoupí studenti kurzů s programem pro sólové housle i housle s doprovodem klavíru.

Místo konání: nádvoří kavárny zámku Žďár nad Sázavou

Vstup na koncert je volný.

24. 8. 2023 15.00 a 18.00

Závěrečné koncerty

Na „Závěrečných koncertech“ vystoupí studenti – absolventi kurzů s vlastním poutavým koncertním programem za doprovodu klavíristek Johanny Hanikové a Kristýny Donovalové.

Místo konání: Freskové sály

Vstupenky (15.00)
Vstupenky (18.00)

Další program

22. 8. 2023 14.00–18.00

Veřejný masterclass

Veřejný masterclass hostujícího lektora, vynikajícího houslového virtuoza Niklase Liepeho.

Místo konání: Freskové sály

Vstup na masterclass je volný.

Bohuslav Matoušek

Bohuslav Matoušek se narodil v roce 1949 v Havlíčkově Brodě.
Po maturitě na havlíčkobrodském gymnáziu studoval na Hudební Akademii Múzických Umění v Praze prof. Jaroslava Pekelského a později u prof. Václava Snítila.

Mezinárodní mistrovské houslové kurzy Bohuslava Matouška a Jakuba Junka - Bohuslav Matoušek

V roce 1972 získal na mezinárodní soutěži festivalu Pražské jaro 1. cenu.

Mezi lety 1977–1980 působil v Tokiu jako koncertní mistr a sólista, a pod taktovkou významných světových dirigentů provedl řadu houslových koncertů. Po návratu z Japonska (1980) se stal primáriem Stamicova kvarteta, v němž působil 15 let. 

Mezinárodní mistrovské houslové kurzy Bohuslava Matouška a Jakuba Junka - Bohuslav Matoušek II

V současnosti se Bohuslav Matoušek věnuje jak dráze sólového a komorního hráče tak i pedagogické činnosti. Bohuslav Matoušek je jedním z mála držitelů prestižní stříbrné medaile Nadace Bohuslava Martinů. 

Mezinárodní mistrovské houslové kurzy Bohuslava Matouška a Jakuba Junka - Bohuslav Matoušek III

Jakub Junek

Umělecký projev houslisty Jakuba Junka po absolutoriu na Pražské konzervatoři pod vedením Pavla Kudeláska formovala zahraniční studia na moskevské Státní Konzervatoři P. I. Čajkovského ve třídě E. D. Grače a Univerzitě Hudby a Umění ve Vídni u prof. J. Pospíchala."Svá studia zakončil získáním doktorského titulu na Hudební a taneční fakultě Akademie Múzických Umění v Praze, kde byl jeho mentorem proslulý český houslista Bohuslav Matoušek.

Mezinárodní mistrovské houslové kurzy Bohuslava Matouška a Jakuba Junka - Jakub Junek

Účastnil se řady mistrovských mezinárodních hudebních kurzů v Čechách, Rakousku, Velké Británii, USA a Izraeli i mnoha mezinárodních soutěží: (např. absolutní vítězství v mezinárodní soutěži Českého rozhlasu Concertino Praga spolu s violoncellistou Ivanem Vokáčem (2006), téhož roku získal 2. cenu na mezinárodní interpretační soutěži “Beethovenův Hradec”, je vítězem národní soutěže českých konzervatoří v Teplicích, stal se finalistou mezinárodní soutěže v Drážďanech “Violine in Dresden” (2008) atd.).

Mezinárodní mistrovské houslové kurzy Bohuslava Matouška a Jakuba Junka - Jakub Junek II

Jakub již řadu let sólově vystupuje s významnými orchestry v tuzemsku i zahraničí: s Českým národním symfonickým orchestrem, Moravskou filharmonií Olomouc, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Komorní filharmonií Pardubice, Severočeskou filharmonií Teplice, Západočeským Symfonickým Orchestem Mariánské Lázně, s nimiž provedl několik proslulých houslových koncertů.

Mezinárodní mistrovské houslové kurzy Bohuslava Matouška a Jakuba Junka - Jakub Junek III

Vstupné

Plné
250 Kč
Snížené (senioři, ZTP)
150 Kč