Otevírací doba Areál zámku: Volně přístupný | Muzeum nové generace, kavárna & obchod: Úterý–Neděle 9.00–17.00 | Kontakt tic@zamekzdar.cz | +420 602 565 309 (pracovní dny), +420 564 565 231 (víkendy a svátky)

Den venkova

24. 9. 10.00 - 18.00

Žďárský zámek je místem, které bylo během předchozích 770 let vždy postaveno na propojení živé přírody a živé kultury. Nejinak je tomu i dnes. Proto vás již popáté zveme na den, který věnujeme přírodě a jejímu propojení s činností člověka.

Tentokrát jsme Den venkova připravili v duchu tématu 🌲 CO ČTEME V KRAJINĚ 🌲. Jak vnímat krajinu, aby se vám otevřela jako kniha? Jak přírodě správně naslouchat? Jaké jsou naše ideály o krajině a jaká je realita? Jaký byl vývoj okolní krajiny a proč dnes vypadá tak, jak vypadá? Na programu máme téměř 50 aktivit, tvořivých dílen, témat k diskusi, hudebních vystoupení nebo zábavných pokusů.

Den venkova - dravci
Den venkova - slackline
Den venkova - vyvážecí souprava
Den venkova - pokusy
Den venkova - poznáváme krajinu
Den venkova - prezentace krajiny
Den venkova - Forota

Festival pro celou rodinu

Čeká vás více než 50 aktivit pro všechny členy rodiny. Uděláte jedině dobře, pokud si na návštěvu Dne venkova poslední sobotu v září rezervujete celý den!

Den venkova - festival pro celou rodinu

Hlavní program - Čteme v krajině

Budeme předpovídat počasí, číst ve hvězdách, pozorovat krajinu pohledem ptáků, naslouchat zvukům přírody nebo se projdeme nočním lesem.

Den venkova - Čteme v krajině

Jak číst v krajině

Přijďte se zapojit do diskusí se zajímavými hosty z ČR i zahraničí a rozhlédněte se po krajině kolem nás novým pohledem.
Přednášky a diskuse se konají v rámci dvoudenní konference, kterou pořádá MAS Havlíčkův kraj jako součást projektu Cisterciácké krajiny.

Den venkova - odborná konference na téma Voda, přednášející Naturpark Heidenreichstein

Hospodaření v panství

Podíváte se do zákulisí péče o panství – uvidíte, jak funguje hospodaření na panství rodiny Kinských, jak používáme v lese pejsky, vystřelíte si z posedu, ale zároveň zjistíte, proč se z něj vlastně střílet musí, můžete si také vyzkoušet, jak dobře znáte zvířata i rostliny z lesa.

Den venkova - střelba z posedu

Buďte rádi v přírodě!

Chceme, aby byly vaše děti rády venku! Připravili jsme atraktivní venkovní program, při kterém děti pochopí krásu trávení času v přírodě.

Den venkova - opékání buřtů

Chytrá ruka

Nebudou chybět ani řemesla z projektu Chytrá ruka – projektu, díky kterému se zámek stává centrem mezigeneračního setkávání a předávání řemeslných a rukodělných dovedností mladší generaci. Vyzkoušet si můžete třeba výrobu keramiky v kopii středověké pece, truhlářství a další řemesla.

Den venkova - historická pec

PROGRAM DNE VENKOVA

Čteme v krajině - poznání (Forota)

10.00

Slavnostní zahájení

Slavnostní zahájení Constantinem Kinským za doprovodu loveckého troubení.

10.00–18.00

Procházka krajinou

Projděte se krajinou, poznejte přírodní zákonitosti a zároveň se inspirujte a probuďte v sobě tvořivost a kreativitu. Procházka končí u Stromu naděje, kde můžete zanechat přání pro naši přírodu.

11.15–11.45, 13.30–14.00

ÚDIF - Úžasné divadlo fyziky

Show, která nám vysvětlí některá tajemství přírody.
Show předvede Úžasné divadlo fyziky ÚDIF.

V hlavní roli oxid uhličitý (od 11.15)
Oxid uhličitý je dobrý sluha, ale zlý pán. Mění ráz krajiny skrz globální oteplování a požáry. Je však běžnou součástí přírody a lidé ho umí využít na spoustu zajímavých věcí.

Létající pokusy (od 13.30)
Člověk chtěl odjakživa létat jako ptáci. A aby to dokázal, inspiroval se tím, co viděl v přírodě. Napodobil ptáky, zkrotil horký vzduch a nakonec se dostal až na měsíc.
10.00–18.00

Lidské ruce v krajině

Když člověk krajinou prochází a rozhlédne se kolem sebe, tak vidí spoustu práce a to, že krajinu kolem sebe utváříme hlavně my.

Vyzkoušíte si, jak vlastně vzniká louka, jak se o ní pečuje nebo co zde roste a žije.

Program připravilo Sdružení krajina.

10.00–18.00

Chráníme přírodu a krajinu

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR – regionální pracoviště CHKO Žďárské vrchy si pro vás připravila workshop, díky kterému pochopíte rozdíl mezi přírodní a kulturní krajinou, ekosystémové části krajiny nebo poznáte živočichy, kteří pronikají z původně přírodního prostředí do prostředí městského.

10.00–18.00

Zkoumáme krajinu zblízka

S pomocí zástupců Střední průmyslové školy chemické Pardubice si můžete vyzkoušet interaktivní pokusy, které nám odhalí různá tajemství přírody. Na vlastní oči uvidíte, jak vzniká mlha.

10.00–18.00

VIDA!

Společně se zkušenými lektory z VIDA centra se pojďte přesvědčit, že i fyzika může být zábava. Vyzkoušejte si několik jednoduchých pokusů. Můžete se těšit i na kousek expozice v podobě mobilních exponátů, rébusů a hlavolamů.

10.00–18.00

Proměny krajiny CHKO Žďárske vrchy

Výstava Proměny krajiny srovnává krajinomalby a staré krajinné fotografie z různých oblastí Moravy a přilehlé části Čech se současnými fotografiemi z místa jejich pořízení. Komentář zahrnuje porovnání, jak se krajina krajiny změnila na základě zhodnocení vegetačních poměrů, způsobů tehdejšího a aktuálního využití krajiny a porovnáním se starými mapami (od I. vojenského mapování) a floristickými údaji.

Výstava byla zapůjčena z Domu přírody Žďárských vrchů.

Do přírody (Forota)

15.15–16.15

Letové ukázky dravců

Vystoupení spolku Seiferos se 40 dravci a sovami, profesionální ukázka imitace lovu s dravci, uvidíte také orla královského nebo supa bělohlavého.

10.00–17.15

Ukázky dravců

Přijďte si prohlédnou tyto krásné ptáky a dozvědět se, jak jsou pro naši krajinu důležití. S dravci se můžete také vyfotit.

10.00–18.00

Procházka nočním lesem

Zavřete oči, sundejte boty a vnímejte kontakt s přírodou všemi smysly.

10.00–18.00

Čteme stopy lesní zvěře

Dokážete podle typických znaků vystopovat zvěř z našich lesů? Program připravili zámečtí hajní.

10.00–18.00

Střelba z posedu

Ověřte si svoji mušku při střelbě ze vzduchovky pod vedením zámeckých hajných a zjistěte, proč se vlastně některá zvěř musí lovit.

10.00–18.00

Čteme les

Co vás vlastně obklopuje při procházce lesem? Jak poznáte, že chvilku před vámi cestou prošlo divoké prase nebo že je strom napadený kůrovcem? Program připravili zámečtí hajní.

16.25–17.00

Lovečtí psi

Představení více než dvaceti zástupců loveckých plemen a ukázka jejich práce s komentářem kynologa Jana Kesnera.

10.15–10.35, 12.40–13.00, 14.45–15.05

Ukázky vábení

Zvuky, které můžete slyšet v přírodě, vám předvede Kateřina Cheníčková, která se věnuje lovu zvěře vábením.

10.00–18.00

Hrajeme si v lese

Dřevěné hry pro celou rodinu (otočná kola, dřevěná pexesa a další aktivity), díky kterým zjistíte, jak zdatní jste v poznávání toho, co žije kolem nás. Program připravil Okresní myslivecký spolek Žďár nad Sázavou.

10.00–18.00

Dřevo a udržitelnost (prezentace partnera Stora Enso)

Interaktivní program společnosti Stora Enso ze Ždírce nad Doubravou, který zpracovává dřevo z našich lesů a vyrábí produkty na bázi obnovitelných surovin.

  • Možnost zasadit a odnést si sazenici stromu
  • V čase od 12.00–16.00: ukázka dronu, který je používán k monitoringu porostů,  komentář činnosti a použití pro moderní „čtení v krajině“
  • Prezentace výrobků se zaměřením na CLT (speciální typ desek z vrstveného masivního dřeva)
11.00–16.00

Jak komunikovat se zvířaty

S maďarským ohařem Svenem propojíme dětský a psí svět, děti se naučí překonávat strach nebo jak správně pejska pohladit. Program vede Zuzana Langpaulová.

10.00–18.00

Vyzkoušejte Slackline!

Co je to slackline? Jednoduše řečeno se jedná o moderní provazochodectví. Vyzkoušejte si balancování, chození a skákání na popruhu upevněném mezi dvěma stromy.

 

11.50-12.05, 14.05-14.20, 17.15–17.30

Slackline show

Podívejte se na mistry v této disciplíně a držte si brady!

Čteme v krajině - kreativita (Forota)

10.00–18.00

Procházka krajinou

Projděte se krajinou, poznejte přírodní zákonitosti a zároveň se inspirujte a probuďte v sobě tvořivost a kreativitu. Procházka končí u Stromu naděje, kde můžete zanechat přání pro naši přírodu.

10.00–18.00

Soutěž - Cesta krajinou

Soutěž v kategoriích fotografie a malba krajiny, porotci se stanete přímo vy – návštěvníci Dne venkova.

Pravidla soutěže:

Vypravte se do krajiny, kde se cítíte dobře a pokuste se ji zachytit ve fotografii nebo ztvárnit libovolnou výtvarnou technikou.

Kategorie A: Výtvarná technika

  1. Ztvárněte svou oblíbenou krajinu jakoukoliv technikou.
  2. Svůj obrázek kvalitně vyfoťte nebo naskenujte a zašlete na hamakova@zamekzdar.cz nebo přineste na recepci Muzea nové generace do 22. 9.
  3. K obrázku uveďte, jaké místo je na obrázku a důvod, proč jste si vybral(a) právě toto místo.
  4. Porotou se stanou sami návštěvníci Dne venkova, kteří vaše díla budou hodnotit 24. 9. do 16.30.  V 17:45 vyhlásíme vítěze.
  5. Vítěz získá poukaz na kurz Chytré ruky dle vlastního výběru (s platností do konce roku 2023), slevu do zámeckého obchůdku a zámecký dárkový balíček.

Kategorie B: Fotografie

  • Vyfotografujte svou oblíbenou krajinu.
  • Svoji fotografii zašlete na hamakova@zamekzdar.cz do 22. 9..
  • K fotografii uveďte, jaké místo je na obrázku a důvod, proč jste si vybral(a) právě toto místo.
  • Porotou se stanou sami návštěvníci Dne venkova, kteří vaše díla budou hodnotit 24. 9. do 16.30. V 17:45 vyhlásíme vítěze.
  • Vítěz získá poukaz na kurz Chytré ruky dle vlastního výběru (s platností do konce roku 2023), slevu do zámeckého obchůdku a zámecký dárkový balíček.

Účastí v soutěži schvalujete, že ZÁMEK ŽĎÁR z.s. může používat vaše díla v rámci propagačních, edukačních a dalších aktivit.

10.00–18.00

Čteme v přírodě uchem

Vyzkoušejte si pouze sluchem, jak dobře znáte zvuky přírody.

10.00–13.00

Krajina promlouvá

Hudební workshop, při kterém napodobíme zvuky přírody s muzikoterapeutkou Jitkou Palcovou.

10.50-11.10, 12.10-12.30, 13.05-13.25, 14.20-14.40, 17.30-17.50

Pohyb v krajině

Taneční ateliér s Martou Trpišovskou, ve kterém se rozvlníme v rytmu větru nebo deště. Společně budeme také za pomoci svých těl modelovat a poznávat krajinu.

10.00–18.00

Čteme počasí

Naučte se předpovídat počasí. Zábavné aktivity, které vám pomohou odhalit, jaké počasí nás čeká. Tvořivá dílnička pro nejmenší.

10.00–18.00

Čteme ve hvězdách

Odhalte tajemství, která ukrývá noční obloha. Připravili jsme pro vás geoboard, kreslení souhvězdí nebo prosvěcování oblohy. Odnesete si také zajímavé nápady na vyrábění s dětmi.

10.00–18.00

Bylinkové záložky

Vyrobte si originální záložku ze sušených bylinek. Program připravilo žďárské Centrum primární prevence Spektrum, které patří Kolpingovu dílu ČR, z.s.

10.00–18.00

Zvířátka ze šišek

Vyrobte si zvířátka ze šišek – program připravil Výchovný ústav pro chlapce a Středisko výchovné péče ve Žďáru nad Sázavou.

10.00–18.00

Barvy krajiny

Staňte se spolu s ostatními návštěvníky tvůrci originálního impresionistického obrazu krajiny.

10.00–18.00

Tvoříme krajinu

Zábavný program zámeckých lektorek, během kterého se společně vydáme objevovat zákonitosti krajiny. Každý z vás si odnese svoji vlastní malou krajinu domů.

10.00 - bez konce

Strom naděje

Pomozte s růstem a rozkvětem našeho stromu, který je symbolem naděje pro naši přírodu.

Jedná se o komunitní projekt s cílem přemýšlet o naší krajině a přírodě. Zapojit se může každý z vás.

Lesní a zemědělská technika (parkoviště za Forotou)

10.45–11.05, 12.10–12.30, 14.20–14.40, 17.00–17.20

Komentované ukázky lesní techniky

Doposud největší komentované ukázky lesní techniky. Při dvacetiminutových ukázkách uvidíte při práci dva harvestory našeho dlouholetého spolupracovníka, společnosti Stora Enso, které před vašimi zraky odvětví a odkorní pokácené stromy a následně zpracují a pořežou na různé délky. Ty následně „vytáhne z lesa“ tzv. vyvážečka a naloží je na odvozní soupravu firmy KINSKÝ Žďár, a.s.

10.00–18.00

Ukázky historické zemědělské techniky

Veterán klub Fimas Nové Veselí představí funkční historické stroje a naprosto unikátní lokomobilu z roku 1870, která sloužila k pohánění zemědělských strojů parní silou, byla přivezena z Anglie a vy ji uvidíte v plné síle při řezání dřeva na velké cirkulárce.

Hudební a divadelní program (zámecká terasa)

10.30–11.15, 12.45–13.30, 17.45–18.30

Od plotny skok

Dámská bluegrassová kapela zahraje melodie zahraničních interpretek i autorské skladby.

11.30–12.15, 16.30–17.15

Martin Sedlák & Jenda Novák

Dva hudebníci milující a hrající blues, rokenrol a soul.

14.15–15.00

Divadlo KAKÁ

Loutkové divadlo Minimax a mravenec ze světa hmyzu je plné napínavých momentů a přírodovědeckých poznatků.

Napadlo vás někdy, jaké by to bylo, kdybyste byli na jeden den maličcí jako mravenci? Co byste si chtěli užít? Na co byste asi museli dávat pozor? Přežili byste vůbec jeden jediný den? Pohádka Minimax a mravenec vám právě jeden takový den, jednoho neobyčejného chlapce, ukáže.

Hraje Divadlo KAKÁ.

Doprovodný program (Prelatura)

19.00–20.00

Koncert Florianer Sängerknaben z kláštera Sankt Florian

Koncert světově unikátního třicetičlenného chlapeckého sboru  z Rakouska na plovoucím pontonu na hladině rybníka. Tento soubor oslavil v roce 2021 neuvěřitelné 950. výročí od svého vzniku. Přesto jde o aktivní, živý sbor s rozmanitým repertoárem a jasným cílem, zprostředkovat publiku vlastní radost z hudby.

Místo konání: Prelatura

Vstupné: zdarma

Jak číst v krajině (Forota - beduínský stan)

10.30–16.00

Diskuse a přednášky

Zajímaví hosté z České republiky i zahraničí si pro vás připravili témata, díky kterým se krajina může jako kniha otevřít každému z nás. Přijďte se zapojit do diskusí a rozhlédněte se po krajině kolem nás novým pohledem.

PhDr. Sixtus Bolom-Kotari, Ph.D. (Historický ústav AV ČR Praha) a Mgr. Martina Bolom-Kotari, Ph.D. (FF UHK): Krajinou vysočinských písmáků mezi ideálem a realitou

Mag. Elisabeth Springer (AT): „Is landscape beautiful?“

Piotr Jóźwiak (Leszno, PL) a Tomasz Szymański (Leszno, PL): Selected problems of rural tourism in Poland

Bc. Tomáš Pleva (Zámek Žďár, FF MU Brno): Fenomén kulturní krajiny

Ing. Jan Sovák (Kinský Žďár, a.s.): Lesní plochy na Žďársku

Mgr. Stanislav Mikule (Regionální muzeum Žďár nad Sázavou): Žďárská barokní krajina a její specifika

Podrobný program

Řemesla Chytré ruky (Forota - u beduínského stanu)

10.00–18.00

Chytrá ruka

Projekt Chytrá ruka má za cíl obnovit pojem „zlaté české ručičky“. Během Dne venkova si i vy můžete vyzkoušet, jak může být práce vlastníma rukama krásná v rámci těchto řemesel:

  • Historická keramika – výpal keramiky v replice středověké pece
  • Truhlářská dílna – výroba dřevěných domečků, ukázky řezbářství
  • Keramická dílna – točení na kruhu, ukázky výroby keramiky
  • Výroba svíček – možnost vyrobit si vlastní svíčku
  • Knihvazačství – ukázka vazby knih
  • Mletí obilí na historickém mlýnku – pečení placek na ohni
16.15–17.15

Setkání řemeslníků Chytré ruky

Představení vybraných řemesel projektu Chytrá ruka přímo od mistrů řemesel, se kterými na projektu již dva roky spolupracujeme.

Jarmark

10.00–18.00

Jarmark

Přijďte si vybrat pěknou vzpomínku na Den venkova a podpořte tak regionální prodejce.

Vstupné

Plné
150 Kč
Snížené
100 Kč
senioři 65+, děti 6–18 let, studenti do 26 let, ZTP/P
Rodinné
380 Kč
2x dospělý a až 3 děti od 6–18 let