Otevírací doba Areál zámku: Volně přístupný | Muzeum nové generace, kavárna & obchod: Pondělí–Neděle 9.00–18.00 Kontakt tic@zamekzdar.cz | +420 602 565 309 (pracovní dny), +420 564 565 231 (víkendy a svátky)

Výstava: (Ne)všední krásy Vysočiny

27. 2. 9.00 - 24. 6. 18.00

Výstava fotografií Jiřího Hudce zachycuje nejvýznamnější památky a přírodní krásy Vysočiny, především Žďárských vrchů.

„Vysočina dostala přednost před ostatními krajinami českých i slovenských hor, kterými se toulám s krosnou a nocuji na vrcholech, abych zachytil jedinečnou atmosféru východu a západu slunce, protože je to moje rodiště a její krásy si to zaslouží. Ke svému okolí jsme často „slepí“. Tím, že zde žijeme, věci vnímáme jako samozřejmou součást našeho života, a tak často tato krásná místa nevědomky přehlížíme. Označení nevšední vystihuje okamžik pořízení snímku. Je to doba, která v průběhu roku nastane jen v krátkém časovém intervalu (vydatné srážky, které naplní jindy téměř suchý vodopád, zatmění měsíce) nebo doba, kdy většina lidí tyto krásy Vysočiny nevidí (noční fotky, východy a západy slunce).“

Výstava: (Ne)všední krásy Vysočiny

Jiří Hudec

Narodil jsem se 11. 3. 1982 v Novém Městě na Moravě a celý život žiji nedaleko v malé vesnici Lísek. Přírodu mám hned za okny, tak asi to mě vede k lásce k přírodě, zejména Vysočině.

Od roku 2006 pracuji jako umělecký kovář ve vlastní dílně. Tam vznikly i základy mého focení, když jsem musel zdokumentovat svoje výrobky a provedené práce z důvodu publikování na webových stránkách. Celou dobu používám fotoaparáty značky Nikon – na začátku to byl pouze kompaktní fotoaparát a od roku 2014 mám zrcadlovku.

Výstava: (Ne)všední krásy Vysočiny - Zelená hora

Od roku 2018 jsem členem žďárského fotoklubu Vysočina, který mi dává motivaci do focení a po uskutečnění společné výstavy i impuls k uspořádání výstavy vlastní. Z počátečního focení výletů a toulek horami jsem se dostal na cílené focení krajiny, což obnáší brzké ranní vstávání, sledování předpovědi počasí, sledování polohy slunce, jež se v průběhu roku mění a čekání na dobu, až bude vycházet na „správném“ místě. K tomu patří i mnoho zbytečných cest a nepořízení fotografií, protože počasí se změnilo nebo nevyšly jiné okolnosti.

Mimo krajiny fotografuji makro, občas kulturní a společenské akce, streetko a v poslední době hlavně krajinářské astrofotografie.

www.foto-hudec.cz

Facebook Foto Hudec

Výstava: (Ne)všední krásy Vysočiny -výhledy