Otevírací doba Areál zámku: Volně přístupný | Muzeum nové generace, kavárna & obchod: Pondělí–Neděle 9.00–18.00 Kontakt tic@zamekzdar.cz | +420 602 565 309 (pracovní dny), +420 564 565 231 (víkendy a svátky)

Workshop Pedagogické zastavení: Je participace další prázdné slovo?

18. 10. 14.00 - 17.00

Pedagogická zastavení jsou odborné workshopy, kde se potkáme nad pedagogickými tématy, která nás zajímají, řešíme v každodenní praxi, nebo která nás trápí a vedou nás k novým a novým otázkám. Tento program je určen pro pedagogy/žky ze základních a středních škol, lektory/ky z kulturních a paměťových institucí, ale i rodiče, kteří se aktivně zajímají o vzdělání svých dětí. Naše setkání povede lektor/ka sdílející své zkušenosti a příklady z praxe, konkrétní cvičení a aktivity, ale i metodické zdroje a teoretická rámování.

Slovo participace (z latinského výrazu partem capere – mít podíl) naznačuje, že se jedná o něco, na čem máme účast, svůj podíl, co můžeme ovlivňovat. Je to tedy něco, co považujeme částečně za vlastní a víme, že ten zbytek toho něčeho vlastní někdo další. Participace ve vzdělávaní tedy řeší témata týkající se podílu, účasti a vlivu dětí a mladých lidí na jejich vzdělávání. Spolu s tím vyvstávají otázky ohledně spoluúčasti ve skupině a odpovědnosti za vztahy ve třídě, motivaci dětí, nebo dilemat týkajících se vedení a uplatňování vlivu nebo moci silnějšího nad slabšími. Jedná se o záležitosti velmi úzce zaměřené na specifika skupiny a každého účastníka ve třídě. Zcela zásadní je, za jakých okolností se participace odehrává, proto se na podmínky pro participaci – pro zapojení a aktivizaci dětí ve skupině podíváme z blízka.

Lektorka
  • Zuzana Demlová

Učitelé bývají překvapení, co všechno děti zvládnou – rozhovor se Zuzanou Demlovou pro nadační fond Eduzměna

Vstupné
  • 130 Kč / účastník

Kontakt

Tel.: 737 147 766

E-mail: demlova@zamekzdar.cz

Zuzana Demlová

Každý vzdělávací program, dílna nebo projekt je pro mě příležitostí, jak objevovat, poznávat a zkoumat vybrané téma společně s účastníky. Zajímá mě, co nového do naší spolupráce přinese ta která skupina dětí nebo mladých lidí. Baví mě pracovat s aktuálním rozpoložením každého dítěte ať už přijde někdo naštvaný, unavený, v opozici, znuděný a otrávený nebo naopak zvědavý, veselý a otevřený novým věcem.

Na zámku ve Žďáru nad Sázavou vedu Zámeckou akademii, kde spolu s kolegyněmi připravujeme edukační programy pro školy, vzdělávací akce pro veřejnost a s průvodci představujeme skrze prohlídky areál zámku a bývalého kláštera.

Čerpám z více jak 20 let zkušeností, kdy jsem pracovala na pozici manažerky, lektorky nebo metodičky se zaměřením na kreativní učení a participaci dětí a to například v Nadaci Eduzměna, nebo v dlouhodobých projektech v rámci formálního vzdělávání, které vznikají ve spolupráci dětí a umělců jako například Dětský Think Tank ve Společnosti pro kreativitu ve vzdělávání nebo v projektu Jihlava mi není fu©k! v organizaci KVAS. Stála jsem u zrodu a čtyři roky jsem vedla platformu Jihlava vzdělává kulturou pro Magistrát města Jihlavy. Koncepčně jsem realizovala zážitkové hry zaměřené na práci s veřejným prostorem a komunitou Urban Game v Jihlavě na Praze 14. Napsala jsem knihu pro děti, jež byla oceněna v soutěži Zlatá stuha 2019 v kategorii literatury faktu pro děti – Pohádky o kolečkách a nekonečnu. Na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně jsem studovala obor multimédia.