Otevírací doba Areál zámku: Volně přístupný | Muzeum nové generace, kavárna & obchod: Pondělí–Neděle 9.00–18.00 | 25. 5. se nekonají prohlídky zámku Kontakt tic@zamekzdar.cz | +420 602 565 309 (pracovní dny), +420 564 565 231 (víkendy a svátky)

Den dýní 2023

28. 10. 10.00 - 19.00

Dýně a světlo. Světlem za poznáním.

Místo konání: Zámecká terasa

V případě deště se akce koná v zámeckém Konventu na II. nádvoří.

S podzimem, kdy pomalu přechází léto v zimu, přichází čas ztišení. Čas, který tvoří hranici mezi světlem a tmou.🌟Zažijme společně světlo v mnoha podobách na letošním Dni dýní.🌟

Všechny aktivity, které jsme připravovali mají linku k dýním, ale také ke světlu. Téma světlo nevzniklo náhodně. Letošní rok je pro nás výjimečný 300letým výročím Santiniho, který dokázal pracovat se světlem v architektuře jako nikdo jiný v té době. Právě u nás na zámku můžete poznat, jaká kouzla se se světlem dají tvořit a prožít nezapomenutelnou atmosféru protknutou světlem ve všech jeho podobách. Geniální architekt Santini se světlem pracoval k prosvětlení prostoru a nechal se inspirovat hvězdami. My jsme si vypůjčili tuto krásnou tématiku také pro tento den a věřte, že si budete Den dýní ještě dlouho pamatovat.

Na co se můžete těšit:

10 – 18 hodin

Dýňové květinové aranžmá, dlabání dýní, výroba svíček, lucerniček, zářících hvězd, stínové divadlo, světelné pískové boxy, středověké hry s dýněmi, dýňové pochoutky a mnoho dalších aktivit a her pro děti i dospělé.

Opečte si chutný špekáček na připraveném ohništi. Špekáčky si můžete zakoupit na místě a zapůjčíme vám také opékače.

18 – 19 hodin

Večerní světélkový průvod za hvězdami

Pojďme společně ke hvězdám a rozsviťme každý i tu svoji hvězdičku. Putujme a objevujme kouzlo tohoto magického večera a místa…
Vyrobíte si svoji vlastní lucerničku, se kterou budete putovat na Zelenou horu, kde vás bude čekat kouzelné zastavení.
Setkáme se v 18 hodin na terase u vstupu do Muzea nové generace a vydáme se společně za světelným dobrodružstvím.

Den dýní - carving

Program

Začátek programu je v 10 hodin na zámecké terase vedle Muzea nové generace, kde si zakoupíte také krásné dýně na aktivity či domů na výzdobu.
Aktivity pro děti po celý den, bohatý program, připraveno bude i občerstvení.
Od 18 do 19 hodin vás zveme na světélkový průvod na Zelenou Horu. Děti si přinesou své lucerničky, které si u nás vyrobí.

Aktivity pro celou rodinu

10.00 - 18.00

Dlabání dýní

Můžete si vydlabat dýni a ozdobit si ji halloweenskými motivy. Budete mít ale také možnost si vyrobit dýňové okénko. Budou vám k dispozici šablony jako jsou různé druhy hvězd nebo geometrické tvary. Do dýně pak můžete vyřezávat různé tvary, kterými bude prosvítat světlo.

10.00 - 18.00

Květinové aranžmá do dýně

Vyrobte si krásné aranžmá s použitím živých i sušených květin a listí. Tato podzimní dekorace ozdobí váš dům, zahradu i balkon.

10.00 - 18.00

Včelí svíčka

Vyrobte si vlastní svíčku z včelího vosku.

10.00 - 18.00

Výroba lucerniček

Vyrobenou lucerničku můžete použít při světélkovém průvodu.

10.00 - 18.00

Pastelová hvězda

Kdo rád maluje se bude moci naučit zajímavou techniku s pastely, při které vytvoří SVOJÍ HVĚZDU – JÁ A HVĚZDA. Vznikne vám krásný PASTELOVÝ HVĚZDNÝ OBRÁZEK.  Nejen tato aktivita je vhodná i pro dospělé.

10.00 - 18.00

Carving do jablek

Sami si můžete vyzkoušet vyřezávat ornamenty do jablka a vidět lektora při jeho práci.

10.00 - 18.00

Moje placka

Nosíte rádi placky? Děti i dospělí se mohou inspirovat dýněmi a nakreslit si a posléze vyrobit svoji dýňovou placku nebo na černý podklad hvězdné nebe.

10.00 - 18.00

Stínové divadlo

Můžete experimentovat se světlem, ale také si vyrobit vlastní loutky a obrazce z papíru.

10.00 - 18.00

Pískový světelný box

Děti i dospělí si mohou vyzkoušet malovat v písku. Obrázky nám pak budou díky podsvícení svítit. Inspiraci opět můžete hledat ve světle a hvězdách.

10.00 - 18.00

Opékání špekáčků

Špekáčky je možné zakoupit ve stánku zámecké kavárny.
U ohniště jsou pro vás připravené opékáčky. Přejeme dobrou chuť.

10.00 - 18.00

Středověké hry s dýněmi

Letos v podobě Dámy a Ovčince (dva vlci a několik ovcí, které se snaží vlky obklíčit a dostat se tak do bezpečí)

18.00 - 19.00

Světélkový průvod

Přijďte na průvod na Zelenou horu. Věřte, že to nebude jen obyčejný průvod, protože my pro vás vyzdobíme cestu světélky a necháme okolní lampy zhasnout, abychom tak vytvořili velmi intimní atmosféru, kde světlo vykouzlí nezapomenutelné zážitky.

Putování za hvězdami – Světlem za poznáním. A co poznáme?

Hvězdné téma bylo zvolené opět pro připomenutí díla Santiniho. Vše jsme se ale snažili propojit s dnešní dobou. Takže naše otázka zněla, co hvězda může nám lidem sem na zemi přinést? Jaké vědění?

Santini byl architekt a velký tvůrce. Inspiroval se světlem a hvězdami. Průvodem nás bude provázet zpěv, v jehož textu se dozvíme třeba i to, že zářit nemusí pouze hvězdy na nebi, ale rozzářit můžeme i sami sebe. Najít v sobě světlo, které koná a tvoří. I my jsme tvůrci.

Průvod bude světélkový, každý si rozsvítí tu svojí hvězdičku ve své lucerničce, kterou si může i u nás na dílničce vyrobit. V průběhu cesty nás čekají kouzelná místa, která dotvoří celkovou atmosféru.  Těšte se na zpěv, hledání hvězdiček, které se objevily kolem nás, padající hvězdičky z nebe, zvonkohry a také menší světelný dáreček od hvězdy pro všechny děti, které se průvodu zúčastní.

Na průvod se vydáme z terasy u Muzea nové generace.

Změna programu vyhrazena.

Vstupné na Den dýní je zdarma.

Většina aktivit pro vás bude také zdarma, zpoplatněny jsou pouze některé dílničky, kde si za poplatek odnesete domů krásný výrobek.

Po celý den je pro vás otevřeno také Muzeum nové generace, můžete se vydat na zámeckou prohlídku, navštívit zámecký obchůdek nebo posedět v kavárně. Ta je v tento den otevřena do 19 hodin.

Platba dílniček a dýní:

Dýně nebo vstupenku na placenou dílničku si můžete zakoupit na místě na zámecké terase nebo v případě, že budete chtít platit kartou, máte možnost zaplatit na recepci Muzea nové generace.

Ceny dílniček:

Dlabání dýní: 160 kč

Květinové aranžmá do dýně: 190 Kč

Včelí svíčka: 70 Kč

Výroba lucerniček: 70 Kč malá, 80 Kč velká

Pastelová hvězda: 50 kč

Carving do jablek: 50 kč

Moje placka: 50 Kč

Parkování:

Nebojte se, že byste neměli kde zaparkovat. Mimo hlavní parkoviště před zámkem pro vás bude k dispozici také druhé parkoviště za zámkem pouhý kousek od hlavního parkoviště.

 

Partneři akce