Otevírací doba Areál zámku: Volně přístupný | Muzeum nové generace, kavárna & obchod: Úterý–Neděle 9.00–17.00 | Kontakt tic@zamekzdar.cz | +420 602 565 309 (pracovní dny), +420 564 565 231 (víkendy a svátky)

Tipy na ubytování

Putování za Santinim a pány z Pernštejna

Zastavení: Zámek Žďár nad Sázavou, Zelená hora, Horácké muzeum, centrum Eden, hrad Pernštejn
Vhodné pro: rodiny s dětmi, páry, seniory
Doporučený věk dětí: od 3 let
Dopravní prostředek: auto, chůze
Časová náročnost: 2-3 dny
Délka trasy: cca 95 km (tam i zpět)

Hrad Pernštejn - pohled na celý k omplex


1. den

Zámek Žďár nad Sázavou

Výlet začneme v bývalém cisterciáckém klášteře (dnes zámek) ve Žďáře nad Sázavou. V blízkosti je parkoviště bez poplatku. V rozsáhlém areálu zámku najdeme zámeckou kavárnu, obchůdek se suvenýry, který nabízí spoustu regionálních výrobků a zámecké informační centrum. Na recepci si můžete zakoupit vstupenku do Muzea nové generace, které patří mezi nejkreativnější muzea ve střední Evropě. Dále je možno koupit vstupenku na komentovanou prohlídku zámkem Po stopách Santiniho společně s Barokní galerií, nebo je možný vstup pouze do Barokní galerie.  Zámek nabízí několik druhů ubytování (možnost se snídaní v zámecké kavárně).

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Ze zámku dojdete za 10 minut přes hráz rybníka ke kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je jednou z 14 památek UNESCO v České republice. Ze shora uvidíme nádherný výhled na celý zámecký areál a Konventský rybník. Vstupenku na komentovanou prohlídku kostela zakoupíte na místě.

Pokud nechcete opouštět zámecký areál a nejste nároční strávníci, stavte se na jídlo do restaurace Táferna, která se nachází v blízkosti areálu zámku (nabízí klasická česká jídla), nebo si autem popojeďte do centra města, kde jsou k dispozici další restaurace (např. výborná restaurace Na Farských).

Nové Město na Moravě

Dále můžeme vyrazit do Nového Města na Moravě po silnici I.třídy (č.19). Auto necháme zaparkované na parkovišti u obchodního domu Billa. Pěšky se vydáme směr Vratislavovo náměstí. V dolní části náměstí se nachází Turistické informační centrum a Horácké muzeum, které určitě stojí za to navštívit. Na dvorku muzea se nachází funkční Mlejnek z Víru, který se řadí mezi nejzajímavější exponáty v muzeu. Lopatky mlýnského kola poháněné vodou oživují desítky dřevěných figurek – kováře, dřevorubce, ale také otevírající se starou dřevěnou kadibudku.

2. den

Bystřice nad Pernštejnem

Druhý den můžeme vyrazit do Bystřice nad Pernštejnem a na hrad Pernštejn. Vydáme se ze Žďáru nad Sázavou po silnici I.třídy (č.19) směr Nové Město na Moravě/Bystřice nad Pernštejnem. Křižovatku u Penny marketu projedeme rovně směr Štěpánov nad Svratkou. Na další křižovatce odbočíme doprava směr Dolní Rožínka a budeme se držet cedulí Centrum Eden/vlakové nádraží.

Na jídlo si můžete zajít do Café ohrada, které se nachází naproti centru Eden. Z restaurací pak mohu doporučit restauraci Harenda.

Centrum Eden a Pohádková alej

U Edenu je parkoviště bez poplatku. V centru Eden můžete navštívit Panský dům, pivovar, horáckou vesnici, farmu, jízdárnu nebo Eko farmu. Během roku se zde pořádají různé akce (Dožínky, Slavnosti brambor, Velikonoce, Vánoce atd.). Za Edenem doporučuji s dětmi navštívit Pohádkovou alej s pohádkovými postavičkami a různými prolézačkami. Na konci aleje najdeme nově postavený park miniatur hradů, kostelů a jiných památek v okolí řeky Svratky a také sochu Zubra od Michala Olšiaka.

Hrad Pernštejn

Na hrad Pernštejn budeme pokračovat z Bystřice nad Pernštejnem směr Štěpánov nad Svratkou, kde odbočíme na silnici č.387 směr Nedvědice. Na začátku Nedvědice nás cedule navedou na parkoviště pod hrad Pernštejn, které je zpoplatněné (moto 30 kč/den, auto 60 kč/den). Na parkovišti je občerstvení, informace a toalety. Z parkoviště se vydáme směr hrad po lesní cestě.  Hrad je od parkoviště vzdálen cca. 900 m s převýšením 70 m. Cesta nám bude trvat 10-25 minut. Pokud by se někomu nechtělo pěšky, může využít turistického vláčku, který jezdí cca. každých 20 minut z parkoviště a je zpoplatněn.

Pernštejn nabízí několik okruhů komentovaných prohlídek, vstupenku lze zakoupit na druhém nádvoří. Pokud chcete vidět  Pernštejn z jiného pohledu, musíte se vydat z 1. nádvoří západní branou po žluté turistické značce na vyhlídku Maria Laube. Po cestě na vyhlídku se vám nyní naskytne pohled na upravené pernštejnské zahrady.

V obci Nedvědice se nachází několik restaurací, z kterých mohu doporučit Pizzerii. Nachází se zde také cukrárna Milena, která je vyhlášená výrobou domácí štrůdlu. Pokud byste si nevybrali restauraci v Nedvědici, můžete dojet do nedalekého Doubravníka, kde se nachází restaurace U Sedláčků a nebo po cestě zpět do Žďáru se nachází v obci Ujčov Penzion a Restaurace Zubr.

Zámek Žďár nad Sázavou - Pavel Juráček I
Muzeum nové generace s návštěvníky
Vírský mlejnek - Horácké muzeum
Centrum Eden Bystřice nad Pernštejnem
Hrad Pernštejn - pohled na celý k omplex

Ze zámku za Bohuslavem Martinů

Zastavení: Zámek Žďár nad Sázavou, Zelená hora, město Polička, kostel sv. Jakuba – rodiště Bohuslava Martinů
Vhodné pro: milovníky historie, relaxace, krásné architektury a hudby
Doporučený věk dětí: od 3 let
Dopravní prostředek: auto
Časová náročnost: jeden den
Délka trasy: 37 km

Výhled na zámecký areál od Zelené hory


Jako dnešní tip na výlet autem jsme pro vás vybrali skvělou kombinaci návštěvy žďárského zámku, poutního kostela Zelené hory a krásného města Polička, které se nachází necelých 40 km směrem na Svitavy.

Zámek Žďár nad Sázavou a Zelená hora

Začněme tedy v muzeu. Muzeum nové generace je skvělým klíčem k pochopení celého areálu zámku i jeho okolí, je o vzniku města Žďár, které za svůj vznik vděčí cisterciáckým mnichům, kteří na území přišli v 13. století. Po prohlídce muzea si dejte kávu v naší zámecké kavárně, pokud vám můžeme poradit, sedněte si ven, na terase je úžasný výhled na Zelenou horu, to se ta káva pije hned s ještě větší chutí! Na Zelenou horu – k poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého – můžete jít rovnou od nás přes lávku a pak už rovnou za nosem. Prohlídku na této památce UNESCO je nutné přede rezervovat, pokud ale nejste milovníci prohlídek, můžete si poutní kostel projít i sami a pokračovat potom třeba na naučnou stezku.

Město Polička

Další cíl dnešního výletu je město Polička, které je ideální jako jeden z bodů při putování letním Českem. Vyrážíme tedy od zámku směrem část Vysočany, kde odbočujeme a po silnici 353 se dostaneme asi za třičtvrtě hodinky přímo k Poličským hradbám, kde rovnou zaparkujeme na parkovišti na ulici Šaffova.

Pokud jste ještě neobědvali v některé z restaurací po cestě, doporučujeme vyrazit na Palackého náměstí do Herešovy krčmy. Krčma je místem, kde pod klenutými stropy nebo na dvoře vedle prastaré studny ožívá historie. Jídlo je také výborné.

Odtud už je to kousíček až ke kostelu sv. Jakuba, kde můžete nahlédnout do rodné světničky Bohuslava Martinů, jednoho z našich nejvýznamnějších skladatelů 20. století, který proslavil českou hudbu po celém světě. Právě zde se v roce 1890 narodil. Toto místo je často navštěvované turisty i školními zájezdy a musíme uznat, že má úžasnou atmosféru.

Teď se můžete procházkou po náměstí, kolem 22 m vysokého morového barokního sloupu a radnice, která patří mezi tři nejvýznamnější barokní radnice v ČR, vydat k poličským hradbám, které s délkou přes jeden kilometr patří k nejzachovalejšímu hradnímu opevnění ve střední Evropě.

Hned vedle místa, kde parkujete, se nachází sladká tečka na konci našeho výletu – Centrum Bohuslava Martinů.  Interaktivní expozice vás seznámí s historií města Poličky a jejího okolí nebo se sklářstvím na Horácku. Můžete také usednout do třídy Bohuslava Martinů z přelomu 19. a 20. století nebo vstoupit do jeho barevného světa, kde je zážitkovou formou vyprávěn příběh tohoto významného skladatele.

Zámecký náhon
Muzeum nové generace - pohled do druhého patra
Polička