Kam na kole
Kolem zámku po okolních kopcích
Zastavení: Zámek, Zelená hora, Počítky, Tři studně, Brožova skalka, Hudecká skála, Světnov-kamenný most, Stržský rybník
Délka trasy: 13 km
Vhodné pro: děti/ cyklisty
Časová náročnost: jeden den / odpoledne – podle zdatnosti (i s návštěvou zámku a Zelené hory)
Doporučený věk dětí: od 12 let
Tento výlet doporučujeme jako program na půldenní výlet pro zdatnější cyklisty nebo celodenní výlet s dětmi. Kolo nás od zámku zaveze až do krásné přírody Žďárských vrchů.
Zámek Žďár nad Sázavou a Zelená hora
Náš jednodenní výlet na kole zahájíme v Zámku Žďár nad Sázavou. Doporučujeme zaparkovat přímo na zámeckém parkovišti, odtud je to pár metrů na zámeckou terasu, kde si můžete zamknout kola k několika cyklo-stojanům. Zámek je také držitelem certifikátu Cyklisté vítáni, rádi vám zde zapůjčí základní vybavení pro opravu kol, lékárničku, vyberete si také ze široké nabídky mapa výletů do okolí, připravena je také úschovna zavazadel. Na zámecké recepci si můžete vybrat, zda po cestě zamíříte nejdřív do zdejší kavárny, obchůdku se suvenýry, na toaletu, do šatny, či si rovnou zvolíte některý z mnoha zážitků, které zámek nabízí. Doporučujeme zvolit oblíbené Muzeum nové generace – multimediální muzeum, které vypráví téměř 800 let starý příběh tohoto místa, a kde si to své najde návštěvník každé generace. Dovnitř muzea vás bez problému pustí dokonce s pejskem. Pokud jste zdatní cyklisté a nebojíte se rychlejší jízdy po delším zdržení na zámku, můžete ještě vyrazit na komentovanou procházku areálem Po stopách Santiniho, kterou si milovníci baroka mohou spojit také s návštěvou výstavy Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze. Venkovními prostory barokního areálu se můžete projít také sami bez průvodce. Věřte, že váš pohled při příchodu na zámeckou terasu upoutá poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který jako by stál na stráži nad Konventním rybníkem, zámeckým areálem a celým městem. Byl postaven na počátku 18. století geniálním architektem Santinim ve stylu barokní gotiky. My dnes máme před sebou ještě spoustu kilometrů, proto jeho detailní prohlídku nestihneme. Rozhodně si ji ale nenechejte ujít při některém z vašich dalších výletů na Vysočinu. Pokud chcete na dovolené s kolem spíše relaxovat, je ten správný čas sednout na kolo a vyrazit… Náš tip: Je velmi pravděpodobné, že se na zámku během vaší návštěvy bude konat krátkodobá výstava nebo některá z mnoha zámeckých akcí. Na zámecké recepci se nachází také Turistické informační centrum, kde vám pracovníci rádi poradí tip na váš cyklovýlet nebo doporučují dobrou restauraci po cestě. Zelenou horu zvolna objedeme a po žluté turistické značce se vydáváme kolem Černého rybníka přes Vysoké do Počítek.
Tři Studně, Brožova skalka, Hudecká skalka
Po hlavní silnici pokračujeme do obce Sklené, kde se můžeme zastavit v kapličce svaté Panny Marie a pokračovat až na Tři Studně. Cestou si odpočneme, vede totiž po hlavní silnici ve stínu lesa, což oceníme zejména v letních horkých dnech. V malebné vesnici Tři Studně, která je centrem letní a zimní turistiky ve Žďárských vrších tentokrát moc dlouho nepobudeme, máme totiž ještě jiné cíle. První odbočku „krouhneme“ vlevo a míříme k Brožově skalce, což jsou tři velké dvacetimetrové skály. Pokud chceme, můžeme se ještě kousek cestou dál jít podívat na Hudeckou skalku, významnou zejména jako domov pro různé rostlinné druhy. Poté se vrátíme na cestu od Tří Studní a pokračujeme lesem a alejí až na hlavní silnici, která nás vlevo dovede až do Světnova, kde se zastavíme u kamenného mostu, který se v minulosti stal kulturní památkou. U mostu se budeme držet vlevo a dojedeme touto cestou až k vodní nádrži Strž. Kdybychom si nádrž objeli, můžeme navštívit taky Hejkalovu studánku na druhé straně. Odtud už je to kousíček do Stržanova a z něj po nové cyklostezce pod hlavní silnicí přes rekreační areál Pilská nádrž zpátky na zámek, kde se můžeme občerstvit a dát si výbornou kávu v zámecké kavárně. Cyklisté vítáni!
Ke Stržskému rybníku na kole s dětmi
Zastavení: Zámek Žďár nad Sázavou, Zelená hora, Počítky, Stržský rybník
Vhodné pro: děti/ cyklisty
Doporučený věk dětí: od 8 let
Dopravní prostředek: kolo
Časová náročnost: 4 hodiny (i s návštěvou zámku a Zelené hory)
Délka trasy: 13 km
Tento výlet je skvělý pro malé začínající cyklisty a jejich doprovod. Podíváme se na zámek, památku UNESCO i do okolí s krásnými výhledy. Další tipy na výlety s dětmi najdete zde.
Zámek Žďár nad Sázavou a Zelená hora
Výlet začínáme na zámku ve Žďáru nad Sázavou. Co vás při jeho návštěvě čeká, si můžete přečíst v předchozím výletě.
Ze Zámku se vydáváme nahoru na Zelenou horu (památka UNESCO), kde si můžeme zamknout kola k informační ceduli před vchodem do areálu a projít si jednotlivé ambity a okolí samy v klidu a načerpat úžasnou atmosféru sakrální architektury. Pokud bychom chtěli o kostele slyšet víc, není problém si na Zelené hoře dopředu objednat prohlídku s průvodcem.
Počítky a Stržský rybník
Zelenou horu zvolna objedeme a po žluté turistické značce se vydáváme kolem Černého rybníka do Počítek. Počítky jsou malinká obec s asi 200 obyvateli, která je obklopená poli. Po cestě projíždíme obcí Vysoké a z Počítek pokračujeme mezi poli až ke Stržskému rybníku. Ten je součástí vodárenské soustavy Želivka a nachází se na stejnojmenném potoce, který protéká i pod naším Barokním mostem hned vedle Zámku Žďár nad Sázavou a je totožný s řekou Sázavou. Vlévá se také do našich rybníků Konventského a Bránského, které jsou v těsné blízkosti zámku.
Pilská nádrž a zámecká kavárna
Zpět k Zámku se budeme vracet přes Stržanov a vyhlídkové místo nad Stržanovem po nové cyklostezce podjezdem pod hlavní silnicí na Pilskou nádrž (v době přípravy výletu ještě není cyklostezka zaznamenaná v mapách).
Odtud už je to doslova cílová rovinka zpět k zámku. Odměnit se můžeme v zámecké kavárně skvělým dortíkem třeba z chráněné dílny Čistá duše.
K moři Vysočiny a Rybníku Řeka
Zastavení: Zámek Žďár nad Sázavou, Vagón Polnička, Velké Dářko, Radostín, Rybník Řeka, Krucemburk, Vojnův Městec, Karlov, Škrdlovice, Světnov, Pilská nádrž
Délka trasy: 40 km
Vhodné pro:děti/ cyklisty
Časová náročnost: jeden den
Doporučený věk dětí: od 12 let
Vagón Polnička, Velké Dářko
Ze zámku vyrazíme po dálkové mezinárodní cyklotrase Eurovelo 4 směrem na Pilskou nádrž, kterou si necháme až na závěr našeho výletu. Pokračujeme po cyklostezce až do areálu Vagón Polnička. Vagón je doslova rájem pro rodiny s dětmi, ale i pro turisty a cykloturisty. Najdete tu celou řadu atrakcí – od oblíbené zahradní železnice, přes čtyřkolky, lanovku, vodní čluny nebo zvířátka ze záchranné stanice. Nechybí samozřejmě ani bohatá nabídka občerstvení – ať už si chcete dát teplý oběd nebo jenom pivo na osvěžení. K dispozici jsou také čisté toalety. Až si Vagónu dosyta užijete, vydáme se dále po trase Eurovelo až k „Moři Vysočiny“ – Velkému Dářku. Velké Dářko je s rozlohou 206 ha největším rybníkem kraje Vysočina. Návštěvníkům je v hlavní sezóně k dispozici několik tipů občerstvení s nabídkou teplých jídel, toalet, ale také několik pláží i půjčovna sportovního vybavení. Pro sportovní vyžití je Velké Dářko naprosto dokonalé. Kromě koupání totiž slouží k jachtingu, windsurfingu, kitingu, ale i k projížďkám na lodičkách nebo šlapadlech. Pokud se na Vysočinu chystáte na víc dní, můžete zde využít ubytování ve dvou kempech.
Radostín, Hluboká, Rybník Řeka
Po hrázi zamíříme opět po trase Eurovelo 4 kolem loděnice přes tzv. Padrtiny až do malebné vesničky Radostín. Cesta vede částečně po Naučné stezce Dářská rašeliniště, přečíst si zde můžete několik informačních tabulí, které upozorňují na výskyt vzácných druhů živočichů i rostlin. Pokud jste ještě neobědvali, určitě se v Radostíně zastavte v restauraci U Šimáka. Před i za restaurací se nachází venkovní zahrádka využívaná v sezóně stovkami cyklistů a v zimě běžkaři z celého kraje. Z Radostína odbočíme na cyklotrasu č. 5127, která nás odmění příjemným sjezdem až do údolní vesničky Hluboká. Odtud je to už jen pár kilometru k rybníku s recesistickým názvem Řeka. Z Hluboké můžete pokračovat po cyklotrase č. 5127, ze které za rekreačním areálem Štíří důl odbočíte vlevo k rybníku. Odbočit můžete přímo v Hluboké na žlutou turistickou trasu a projet lesem až k nenápadné oboře ukryté v lese, kde jsou chována divoká prasata. Nebojí se lidí a návštěva může být zajímavým zpestřením cesty především pro děti. U rybníku Řeka můžete navštívit hospůdku Moře. Vtip místních obyvatel podpoří čistá voda v rybníku a příjemné retro vnitřní i venkovní posezení. Oblíbené je ubytování doslova „na palubě“ v jednoduše zařízených pokojích nebo v klasickém kempu.
Krucemburk – hrob Jana Zrzavého, místní speciality, Santiniho hostinec
Po Cestě Karla Havlíčka Borovského č. 4122 a Naučné stezce Ranské polesí zamíříme do Krucemburku. Na zdejším hřbitově u kostela sv. Mikuláše je pohřben slavný malíř Jana Zrzavého. Navštívit zde můžete jeho pamětní síň, která těsně sousedí s turistickým informačním centrem. V okolí Krucemburku můžete obdivovat barevná pole s kvetoucím mákem, kmínem nebo léčivým ostropestřcem. Kmín a mák vyrobené Zemědělskou a. s. Krucemburk jsou dokonce nositeli ochranné známky Vysočina – regionální produkt, stejně jako jejich masné výrobky – Komínová klobása, Paštika s medvědím česnekem nebo Doubravské párky. Všechny výrobky si můžete koupit v podnikové prodejně v nedalekém Ždírci nad Doubravou (nám. 9. května 571), kam dojedete na cyklostezce na kole za 10 minut. Z Krucemburku projedeme po trase č. 4122 a tzv. Cestou partyzánské brigády kolem rekreačních chatek a dvou menších rybníků do nedalekého Vojnova Městce. Pokud s trasy odbočíte na náměstí, určitě vás zaujme Němečkův hostinec (bývalá rychta) z počátku 18. století, jehož vzhled není připisován nikomu menšímu, než staviteli Janu Blažeji Santinimu Aichelovi, kterého už dobře známe ze Žďáru nad Sázavou.
Radostínská rašeliniště, Sklárna Karlov Odtud se vrátíme po námi známé trase EV 4 opět do Radostína. Radostínem projedeme vpravo kolem kaple sv. Rozálie a místního sportoviště a pokračujeme dále až na hlavní silnici č. 37 a dále do vesnice Karlov. Pro místní znalce doporučujeme na konci lesa ( ještě než uvidíte na hlavní silnici a připravovanou Retenční nádrž Velká Skalka) odbočit vpravo a projet na Karlov příjemnými lesními cestami. Náš tip: Pokud si chcete udělat malou zastávku, odbočte z vedlejší silnice vpravo na Naučnou stezku Dářská rašeliniště. Kola budete muset kousek vést, ale odpočinkové místo s výhledem na rašeliniště rozhodně bude stát za to. Rázem se budete cítit jako na Šumavě nebo v severských tajgách. Na Karlově nás hned na začátku obce přivítá Restaurace a Penzion Karlov. Široká nabídka jídel, příjemné posezení i vnitřní a venkovní dětské hřiště nás určitě přilákají k malému odpočinku. Pár set metrů od restaurace se nachází také sklárna AGS Svoboda Karlov. Ve všední dny se můžete zajít podívat přímo do výrobny. Každý den kromě neděle je otevřena také prodejní galerie.
Škrdlovice, Stržský rybník, Pilská nádrž
Po hlavní silnici pokračujeme do nedalekých Škrdlovic, do kterých odbočíme pryč z hlavní silnice a projedeme přes celou vesnici. Také Škrdlovice jsou turistickou obcí se širokou nabídkou restaurací i ubytování. Pokud vás zaujalo sklářské řemeslo, navštívit zde můžete hotel a restauraci U Hrocha, kde se kromě jiných atrakcí nachází i Sklářská huť zaměřená na tzv. glass turistiku. V sezóně je zde otevřeno každý den. Ze Škrdlovic pokračujeme po vedlejší silnici značené žlutou turistickou značkou na křižovatku u Světnova a odtud vlevo ke Stržskému rybníku, který milují především místní rybáři. Ze Stržanova vyjedeme na vyhlídku, ze které budeme mít zámecký areál a Zelenou horu jako na dlani. Odtud podjedeme hlavní silnici a po nové cyklotrase pokračujeme až na Pilskou nádrž (v době psaní tipu na výlet ještě nebyla nová cyklotrasa zaznačená v mapách). Rekreační areál Pilská nádrž je moderním areálem se širokou nabídkou sportovních aktivit – od minigolfu, přes dětská i sportovní hřiště až po fit park nebo písečné pláže. Nechybí ani široká nabídka občerstvení a toalety. Odtud je to už kousek zpět k zámeckému areálu.
Ze zámku do žďárských lesů a skal
Zastavení: Zámek Žďár nad Sázavou, Kadov, Milovy, Dráteníčky, Rumpoltův mlýn, Tisůvka, Pilák
Délka trasy: 47 km
Vhodné pro: cyklisty
Časová náročnost: jeden den
Doporučený věk dětí: —
Vzhůru na kole za krásami Vysočiny
Ze zámku se vydáme po hlavní silnici až do Přírodní památkové rezervace Světnovské údolí, kde na začátku jara krásně kvetou bledule a Světnovské údolí je právě bledulemi vyhlášené- sjíždí se sem místní i turisté z celého okolí. Cestou lesem potkáme ještě Přírodní rezervaci Olšina u Skleného a kousek za Třemi studněmi se napojíme na hlavní silnici, která nás dovede až na Fryšavu pod Žákovou horou. Zde se můžeme krátce zastavit u sousoší Michala Olšiaka „Houby“ a pokračovat do Kadova kde na nás čeká skvělý oběd v restauraci Klokočí. Restauraci nemůžeme minout, budeme kolem ní projíždět, takže my určitě doporučujeme zastavit, slézt z kola a dát si tady pořádný nášup. Pokračujeme do obce Krátká, kde projedeme kolem kaple sv. Cyrila a Metoděje a další odbočkou pojedeme vlevo a alejí pokračujeme až na Blatiny a lesem potom až na Milovy. Na Milovech je spoustu ubytovacích zařízení, mimo jiné Oreo resort Devět skal s wellness službami a restaurací. Naproti hotelu můžeme také zastavit v restauraci U Šlechtů, kde si můžeme posedět na zahrádce a dát si jedno dobré točené. Pokračujeme do obce Krátká, kde projedeme kolem kaple sv. Cyrila a Metoděje a další odbočkou pojedeme vlevo a alejí pokračujeme až na Blatiny a lesem potom až na Milovy. Na Milovech je spoustu ubytovacích zařízení, mimo jiné Oreo resort Devět skal s wellness službami a restaurací. Naproti hotelu můžeme také zastavit v restauraci U Šlechtů, kde si můžeme posedět na zahrádce a dát si jedno dobré točené. Až uvidíme ceduli Poslední míle, odbočujeme vlevo a pokračujeme na rozcestí Dráteníčky – pokud máme dost energie, zhruba půl kilometru od rozcestí se nachází skalní útvar Dráteníčky, oblíbený mezi horolezci. Odtud už bude trasování velmi jednoduché – zpátky na zámek pojedeme po celou dobu „po červené“. Mineme Malinskou skálu, další z místních skalních útvarů, také rozcestí Pod Lisovskou skálou a Devět skal rozcestí, odkud sjedeme k Rumpoltovu mlýnu, na rozcestí pod Žákovou horou, U Snítku a hlavní silnici přejedeme kousíček před obcí Cikháj. Další naše zastavení na červené turistické trase bude na Tisůvce – Čertově kamení a odtud přes rozcestí Zubačka do Škrdlovic, kde vyjedeme u penzionu Velké Dářko. Chvíli pojedeme vesnicí, pak se ale vrátíme na naši „červenou“ a zastavíme se až na Velkém Dářku na koupačku. Občerstvit se můžeme buď rovnou zde, nebo pokračovat přes Polničku na rekreační areál Pilák, kde si můžeme i zasportovat na workoutovém hřišti nebo si zahrát minigolf. Odtud už je to, co by kamenem dohodil zpátky na zámek, pokud ale hlady už nevidíte, před koncem cesty se zastavte v nově otevřeném hotelu s restaurací Tálský mlýn, protože tady to opravdu stojí za to.