Otevírací doba Areál zámku: Volně přístupný | Muzeum nové generace, kavárna & obchod: Úterý–Neděle 9.00–17.00 Kontakt tic@zamekzdar.cz | +420 602 565 309 (pracovní dny), +420 564 565 231 (víkendy a svátky)

Příměstský tábor s Chytrou rukou aneb Nebojte se řemesel I

18. 7. 8.00 - 22. 7. 16.00

Vyzkoušejte trochu jiný tábor! Tábor plný zábavy s mistry řemesel a malým kolektivem, ze kterého si děti kromě spousty zážitků odnesou i řadu originálních výrobků…Hlavní roli budou hrát ruce a zručnost vašich dětí! Během jednoho týdne se z nich stanou hrnčíři, knihaři, brašnáři, skláři či truhláři.

Chytrá ruka - keramika ve výtvarné dílně

Co děti zažijí?

Tábory s Chytrou rukou nabízejí celodenní program pro děti s tematickým zaměřením na tradiční řemesla pod dohledem odborným lektorů/řemeslníků. Děti se na jeden den přenesou do minulosti a stanou se hrnčíři, truhláři, loutkaři, knihaři či brašnáři.

Dětské čtvrtky s Chytrou rukou: Brašnář s lektorkou Martinou Šulcovou

Co děti zažijí?

Na úvod tábora se seznámíme s různými řemesly, která byla v minulosti nezbytná pro fungování nejen žďárského kláštera a přilehlého městečka. Jaké se používaly materiály, jak se říkalo řemeslníkům, kteří je provozovali, co všechno vyráběli a jak s výrobky mohli obchodovat? Jaké zboží bylo určeno pro běžné obyvatele a co jen pro vyšší společenské vrstvy či osazenstvo kláštera?

Příměstský tábor s Chytrou rukou - opékání buřtů

Praktické informace

Kapacita je omezená na 16 dětí ve věku od 7 do 15 let. Z workshopů si děti kromě zážitků odnesou vlastní výrobky. Program probíhá ve vnitřních a venkovních prostorách zámku.
Zajištěn bude pitný režim, svačina a teplý oběd. Děti mohou přicházet mezi 7.45–8.00, vyzvednutí mezi 15.30 a 16.00 hodinou.

I. cyklus: 18.–22. 7. 2022
II. cyklus: 8. – 12. 8. 2022
Program obou táborů je stejný.

Příměstský tábor s Chytrou rukou - procházka v lese

Hrnčíř

Hrnčířství bývá považováno za jedno z nejstarších řemesel. Vyzkoušíme si různé techniky práce s hlínou a vyrobíme vlastní hrnek. Věnovat se budeme také historii řemesla a tvorbě hliněných figurek či středověkých dětských hraček.

Příměstský tábor s Chytrou rukou - hrnčíř

Brašnář

Zpracování a tvorba výrobků z kůže i výroba textilu patřily k běžným řemeslům. V rámci programu si vyrobíme vlastní originální koženou peněženku a seznámíme se se specifiky práce s kůží. Zjistíme, jaká řemesla se v minulosti zabývala zpracováním kůže a textilu a vyzkoušíme si, jak složitý byl proces výroby látky a oděvu.

Příměstský tábor s Chytrou rukou - brašnář

Knihař

Knihy hrály důležitou roli už v počátcích našeho kláštera. Děti se seznámí s vybavením knihařské dílny, vyzkouší si vazbu knih a vyrobí si speciální zápisník. Naučíme se tvořit iluminace a dozvíme se něco o nejstarší žďárské knize vyprávějící příběh založení kláštera.

Příměstský tábor s Chytrou rukou - knihvazač

Sklář

Součástí tábora je také exkurze s výletem do sklárny U Hrocha ve Škrdlovicích. Zde se seznámíme s postupem tavby skla a výroby skleněných nádob a plastik. Pod dohledem skláře si vyrazíme skleněné penízky různých barev.

Příměstský tábor s Chytrou rukou - sklář

Truhlář

Dřevo bylo v minulosti klíčovou surovinou a práci s ním se věnovala řada řemesel. V truhlářské dílně si vyzkoušíme základy práce se dřevem a zhotovíme si drobné výrobky s pomocí dlátek či lupínkové pilky. Naučíme se poznávat stromy podle dřeva či kůry a vlastnosti a využití různých druhů dřeva.

Truhlářství

Cena tábora

Cena za dítě
3 900 Kč