Otevírací doba Areál zámku: Volně přístupný | Muzeum nové generace, kavárna & obchod: Pondělí–Neděle 9.00–18.00 Kontakt info@zamekzdar.cz | +420 602 565 309 (pracovní dny), +420 564 565 231 (víkendy a svátky)

Výlety na Vysočině

Putování za Santinim a pány z Pernštejna

Zastavení: Zámek Žďár nad Sázavou, Zelená hora, Horácké muzeum, centrum Eden, hrad Pernštejn
Vhodné pro: rodiny s dětmi, páry, seniory
Doporučený věk dětí: od 3 let
Dopravní prostředek: auto, chůze
Časová náročnost: 2-3 dny
Délka trasy: cca 95 km (tam i zpět)

Hrad Pernštejn - pohled na celý k omplex


1. den

Zámek Žďár nad Sázavou

Výlet začneme v bývalém cisterciáckém klášteře (dnes zámek) ve Žďáře nad Sázavou. V blízkosti je parkoviště bez poplatku. V rozsáhlém areálu zámku najdeme zámeckou kavárnu, obchůdek se suvenýry, který nabízí spoustu regionálních výrobků a zámecké informační centrum. Na recepci si můžete zakoupit vstupenku do Muzea nové generace, které patří mezi nejkreativnější muzea ve střední Evropě. Dále je možno koupit vstupenku na komentovanou prohlídku zámkem Po stopách Santiniho společně s Barokní galerií, nebo je možný vstup pouze do Barokní galerie.  Zámek nabízí několik druhů ubytování (možnost se snídaní v zámecké kavárně).

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Ze zámku dojdete za 10 minut přes hráz rybníka ke kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je jednou z 14 památek UNESCO v České republice. Ze shora uvidíme nádherný výhled na celý zámecký areál a Konventský rybník. Vstupenku na komentovanou prohlídku kostela zakoupíte na místě.

Pokud nechcete opouštět zámecký areál a nejste nároční strávníci, stavte se na jídlo do restaurace Táferna, která se nachází v blízkosti areálu zámku (nabízí klasická česká jídla), nebo si autem popojeďte do centra města, kde jsou k dispozici další restaurace (např. výborná restaurace Na Farských).

Nové Město na Moravě

Dále můžeme vyrazit do Nového Města na Moravě po silnici I.třídy (č.19). Auto necháme zaparkované na parkovišti u obchodního domu Billa. Pěšky se vydáme směr Vratislavovo náměstí. V dolní části náměstí se nachází Turistické informační centrum a Horácké muzeum, které určitě stojí za to navštívit. Na dvorku muzea se nachází funkční Mlejnek z Víru, který se řadí mezi nejzajímavější exponáty v muzeu. Lopatky mlýnského kola poháněné vodou oživují desítky dřevěných figurek – kováře, dřevorubce, ale také otevírající se starou dřevěnou kadibudku.

2. den

Bystřice nad Pernštejnem

Druhý den můžeme vyrazit do Bystřice nad Pernštejnem a na hrad Pernštejn. Vydáme se ze Žďáru nad Sázavou po silnici I.třídy (č.19) směr Nové Město na Moravě/Bystřice nad Pernštejnem. Křižovatku u Penny marketu projedeme rovně směr Štěpánov nad Svratkou. Na další křižovatce odbočíme doprava směr Dolní Rožínka a budeme se držet cedulí Centrum Eden/vlakové nádraží.

Na jídlo si můžete zajít do Café ohrada, které se nachází naproti centru Eden. Z restaurací pak mohu doporučit restauraci Harenda.

Centrum Eden a Pohádková alej

U Edenu je parkoviště bez poplatku. V centru Eden můžete navštívit Panský dům, pivovar, horáckou vesnici, farmu, jízdárnu nebo Eko farmu. Během roku se zde pořádají různé akce (Dožínky, Slavnosti brambor, Velikonoce, Vánoce atd.). Za Edenem doporučuji s dětmi navštívit Pohádkovou alej s pohádkovými postavičkami a různými prolézačkami. Na konci aleje najdeme nově postavený park miniatur hradů, kostelů a jiných památek v okolí řeky Svratky a také sochu Zubra od Michala Olšiaka.

Hrad Pernštejn

Na hrad Pernštejn budeme pokračovat z Bystřice nad Pernštejnem směr Štěpánov nad Svratkou, kde odbočíme na silnici č.387 směr Nedvědice. Na začátku Nedvědice nás cedule navedou na parkoviště pod hrad Pernštejn, které je zpoplatněné (moto 30 kč/den, auto 60 kč/den). Na parkovišti je občerstvení, informace a toalety. Z parkoviště se vydáme směr hrad po lesní cestě.  Hrad je od parkoviště vzdálen cca. 900 m s převýšením 70 m. Cesta nám bude trvat 10-25 minut. Pokud by se někomu nechtělo pěšky, může využít turistického vláčku, který jezdí cca. každých 20 minut z parkoviště a je zpoplatněn.

Pernštejn nabízí několik okruhů komentovaných prohlídek, vstupenku lze zakoupit na druhém nádvoří. Pokud chcete vidět  Pernštejn z jiného pohledu, musíte se vydat z 1. nádvoří západní branou po žluté turistické značce na vyhlídku Maria Laube. Po cestě na vyhlídku se vám nyní naskytne pohled na upravené pernštejnské zahrady.

V obci Nedvědice se nachází několik restaurací, z kterých mohu doporučit Pizzerii. Nachází se zde také cukrárna Milena, která je vyhlášená výrobou domácí štrůdlu. Pokud byste si nevybrali restauraci v Nedvědici, můžete dojet do nedalekého Doubravníka, kde se nachází restaurace U Sedláčků a nebo po cestě zpět do Žďáru se nachází v obci Ujčov Penzion a Restaurace Zubr.

Zámek Žďár nad Sázavou - Pavel Juráček I
Muzeum nové generace s návštěvníky
Vírský mlejnek - Horácké muzeum
Centrum Eden Bystřice nad Pernštejnem
Hrad Pernštejn - pohled na celý k omplex