Otevírací doba Areál zámku: Volně přístupný | Muzeum nové generace, kavárna & obchod: Pondělí–Neděle 9.00–18.00 Kontakt info@zamekzdar.cz | +420 602 565 309 (pracovní dny), +420 564 565 231 (víkendy a svátky)

Kam na kole

Ke Stržskému rybníku na kole s dětmi

Zastavení: Zámek Žďár nad Sázavou, Zelená hora, Počítky, Stržský rybník
Vhodné pro: děti/ cyklisty
Doporučený věk dětí: od 8 let
Dopravní prostředek: kolo
Časová náročnost: 4 hodiny (i s návštěvou zámku a Zelené hory)
Délka trasy: 13 km

Strž

Tento výlet je skvělý pro malé začínající cyklisty a jejich doprovod. Podíváme se na zámek, památku UNESCO i do okolí s krásnými výhledy. Další tipy na výlety s dětmi najdete zde.

Zámek Žďár nad Sázavou a Zelená hora

Výlet začínáme na zámku ve Žďáru nad Sázavou. Co vás při jeho návštěvě čeká, si můžete přečíst v předchozím výletě.

Ze Zámku se vydáváme nahoru na Zelenou horu (památka UNESCO), kde si můžeme zamknout kola k informační ceduli před vchodem do areálu a projít si jednotlivé ambity a okolí samy v klidu a načerpat úžasnou atmosféru sakrální architektury. Pokud bychom chtěli o kostele slyšet víc, není problém si na Zelené hoře dopředu objednat prohlídku s průvodcem.

Počítky a Stržský rybník

Zelenou horu zvolna objedeme a po žluté turistické značce se vydáváme kolem Černého rybníka do Počítek. Počítky jsou malinká obec s asi 200 obyvateli, která je obklopená poli. Po cestě projíždíme obcí Vysoké a z Počítek pokračujeme mezi poli až ke Stržskému rybníku. Ten je součástí vodárenské soustavy Želivka a nachází se na stejnojmenném potoce, který protéká i pod naším Barokním mostem hned vedle Zámku Žďár nad Sázavou a je totožný s řekou Sázavou. Vlévá se také do našich rybníků Konventského a Bránského, které jsou v těsné blízkosti zámku.

Pilská nádrž a zámecká kavárna

Zpět k Zámku se budeme vracet přes Stržanov a vyhlídkové místo nad Stržanovem po nové cyklostezce podjezdem pod hlavní silnicí na Pilskou nádrž (v době přípravy výletu ještě není cyklostezka zaznamenaná v mapách).

Odtud už je to doslova cílová rovinka zpět k zámku. Odměnit se můžeme v zámecké kavárně skvělým dortíkem třeba z chráněné dílny Čistá duše.

Zámek s malými dětmi na odrážedle
Rekreační areál Pilák - dětské hřiště II
Strž