Otevírací doba Areál zámku: Volně přístupný | Muzeum nové generace, kavárna & obchod: Pondělí–Neděle 9.00–18.00 Kontakt info@zamekzdar.cz | +420 602 565 309 (pracovní dny), +420 564 565 231 (víkendy a svátky)

Jednodenní výlety

Den pro požitkáře

Zastavení: Zámek Žďár nad Sázavou – Muzeum nové generace, prohlídka Po stopách Santiniho nebo Za zdmi kláštera, zámecká kavárna
Vhodné pro: kohokoliv
Doporučený věk dětí: od 3 let
Dopravní prostředek: pěšky
Časová náročnost: 4 hodiny

Dronový pohled na zámek a Zelenou horu - můj den na zámku

Jedno z nejkreativnějších muzeí ve střední Evropě  – Muzeum nové generace určitě stojí za návštěvu. Kromě multimediální interaktivní projekce, zažijete příjemnou procházku v zrekonstruovaném podkroví zámku, kde se muzeum také nachází.  Svět cisterciáků i baroka může být velká zábava, když je zobrazen animovanými příběhy a hrou světel, hudby a stínů :). Příjemných překvapením bude i obchůdek s dárečky vedle kavárny.

Prohlídka Po stopách Santiniho je promyšlená cesta areálem zámku s průvodcem za geniální architekturou známého stavitele Jana Blažeje Santini-Aichela. Skoro každé město má své významné umělce a Žďár nad Sázavou a jeho okolí se může pochlubit právě Santiniho díly. Navštívíte tak nejzajímavější místa bývalého cisterciáckého kláštera – nynějšího zámku, která jsou spojena s tímto výjimečným architektem. Dopřejte si příjemnou procházku a vizuální zážitek. Santiniho příběh nás nepřestává překvapovat a inspirovat!

Po tolika zážitcích jste dostali chuť na svařené víno, domácí limonádu a nebo zázvorový čaj? O vaše chutě se postará sympatický tým naší zámecké kavárny. Na zdraví a dobrou chuť!

Aby jste si vychutnali nabídku našeho zámku opravdu plnými doušky, možná by stálo zato přijet na Vysočinu a prožít nezapomenutelný a dobrodružný příběh na Zámku ve Žďáru po celý den.

Kavárna

Zámek a TOP z nejbližšího okolí pěšky

Zastavení: Zámek Žďár nad Sázavou, Zelená hora, Naučná stezka kolem Zelené hory, rekreační areál Pilák
Vhodné pro: kohokoliv
Doporučený věk dětí: od 3 let
Dopravní prostředek: pěšky
Časová náročnost: jeden den
Délka trasy: cca 5 km

Letecký snímek - Zámek Žďár nad Sázavou

Pokud milujete výlety za historickými památkami, které můžete spojit s procházkou do přírody a v létě i relaxací u vody, potom je pro vás tento tip na výlet na jeden den naprosto ideální.

Zámek Žďár nad Sázavou

Ať už přijíždíte autem nebo na kole, místo pro váš dopravní prostředek se na zámku (bývalém cisterciáckém klášteře) nebo v jeho blízkém okolí vždycky najde. Pokud míjíte nádherný barokní kamenný most inspirovaný výzdobou Karlova mostu v Praze, vězte, že jste na místě.

Na zámecké recepci si můžete vybrat, zda po cestě zamíříte nejdřív do zdejší kavárny, obchůdku se suvenýry, na toaletu, do šatny, či si rovnou zvolíte, kterým zdejším zážitkem poznávání zámku odstartujete.

Doporučujeme začít oblíbeným Muzeem nové generace – multimediálním muzeem, které vypráví téměř 800 let starý příběh tohoto místa, a kde si to své najde návštěvník každé generace. Dovnitř muzea vás bez problému pustí dokonce s pejskem. Potom už můžete vyrazit na komentovanou procházku areálem Po stopách Santiniho, kterou si milovníci baroka mohou spojit také s návštěvou výstavy Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze. Venkovními prostory barokního areálu se můžete projít také sami bez průvodce.

Živá historie

Zámek není historickým skanzenem, ale velmi živým místem, o čemž svědčí sídlo zámecké školy, která se v dnešní budově nachází už od roku 1801. Svoje zázemí zde má od roku 1886 také sbor dobrovolných hasičů. Jeho velkou podporovatelkou byla také hraběnka Clam – Gallasová, tehdejší majitelka zámku a babička nynějšího majitele Constantina Kinského. Sboru věnovala i první Hydrofon – koněspřežnou stříkačku, kterou můžete v akci spatřit na některých zámeckých akcích.

Je velmi pravděpodobné, že se na zámku během vaší návštěvy bude konat krátkodobá výstava nebo některá z mnoha zámeckých akcí. Na zámecké recepci se nachází také Turistické informační centrum, kde vám pracovníci rádi poradí tip na další výlet nebo doporučují dobrou restauraci.

Pokud už přišla chvíle vašeho oběda, můžete v letních měsících doplnit energii lehčím občerstvením přímo na zámecké terase. Pokud raději zvolíte větší výběr, můžete zamířit k nedalekému Tálskému mlýnu u Pilské nádrže, restaurace s moderní gastronomií (cca 20 minut pěšky, 3 minuty autem), do restaurace Táferna, která se nachází hned naproti zámku a nabízí menu klasických českých hospod (cca 2 minuty pěšky), do některé z restaurací přímo v centru města (cca 3 minuty autem) nebo přímo k Pilské nádrži (cca 15 minut pěšky, 2 minuty autem), kde je ve stánku s občerstvením připravena každý den nabídka asi 3 teplých jídel. Pokud ještě chvíli vydržíte, naše cesta vás k Tálskému mlýnu a na Pilák zavede asi za 2 hodinky.

časová náročnost: všechny prohlídkové okruhy vč. Muzea nové generace cca 3 hodiny

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Věřte, že váš první pohled při příchodu na zámeckou terasu upoutá poutní kostel, který jako by stál na stráži nad Konventním rybníkem, zámeckým areálem a celým městem. Byl postaven na počátku 18. století díky spolupráci opata žďárského opata Václava Vejmluvy a geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela ve stylu barokní gotiky. Jedinečný hvězdicovitý půdorys, dokonalá číselná symbolika, hra světel a stínů a další originální architektonické pojetí zařadilo kostel po právu na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Pokud se chcete podívat dovnitř kostela, vstupenku můžete koupit přímo na místě. Spolu se zámkem nepatří pod stejnou správou (zámek je soukromý a kostel církevní – ve správě Římskokatolické farnosti ve Žďáru nad Sázavou 2) a v tuto chvíli neexistuje společné vstupné.

Naučná stezka kolem Zelené hory

Pokud jste si již naplno užili vyhlídku na zámecký areál i na moderní zástavbu města Žďár nad Sázavou, seběhněte opět z kopce dolů a zatočte k naučné stezce, která vede kolem Konventního rybníku. Na Zelené hoře nenajdete toalety ani občerstvení, proto v této chvíli doporučujeme opět využít přívětivého zámeckého zázemí.

Příjemná procházka kolem rybníku měří asi 1,5 km a zvládnete ji i s kočárkem nebo odrážedlem. Po cestě vás uchvátí nádherné výhledy na zámecký areál s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše, bývalé klášterní hospodářské budovy a samozřejmě také na poutní kostel na Zelené hoře. Rozhodně se zde nebudete cítit jako ve městě. Stezka vede po dřevěných lávkách klidným lesem a přírodní památkou Louky u Černého lesa s výskytem chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. Cestou se dozvíte spoustu zajímavých informací z naučných tabulí.

Po příchodu k silnici I. třídy přejdeme na chodník a červená turistická značka nás odsud po 650 m zavede až do rekreačního areálu Pilák.

časová náročnost: cca 30 minut

Rekreační areál Pilák

Právě se před námi rozprostřelo rozlehlé parkoviště u moderního rekreačního areálu Pilská nádrž. Teď už jen stačí vytáhnout deku a užít si příjemné koupání a odpočinek. Pokud jste spíše sportovní duše nebo s sebou máte neposedné děti, využijte některou z mnoha atrakcí a zábavných prvků, které areál nabízí. Najdete zde multifunkční hřiště pro děti i dospělé, fitpark, les na honěnou, lanovou dráhu, minigolf, půjčovnu sportovních potřeb – pálek, loděk, šlapadel a dalšího sportovního zařízení včetně inline bruslí, kol nebo koloběžek které využijete třeba na přilehlé asfaltové cyklostezce mířící do Polničky nebo do centra města.

Na Piláku se můžete rychle a dosyta občerstvit. Hned pod hrází Pilské nádrže najdete také slibovanou restauraci Tálský mlýn, kolem které vede i naše zpáteční cesta k zámku. Asi 10 minut se budeme držet na dálkové cyklotrase Eurovelo 4. Rozhodně se zastavte a zadívejte se do mohutné koruny lípy malolisté, která roste kousek od Pilské nádrže u areálu firmy Tokoz, a jejíž kmen měří přes 800 cm. Po chvíli už odbočíme na žlutou turistickou trasu vlevo, která nás dovede opět ke žďárskému zámku.

Autor tipu na výlet: Martina Sedláková

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše - pohled z 2. nádvoří
Muzeum nové generace - druhé patro s modelem Zelené hory
Pohled na Zelenou horu z ambitu - foto Aleš Jungmann
Rekreační areál Pilák - občerstvení
Prelatura - freskový strop
Detail klenby

Za sklářstvím až k moři Vysočiny

Zastavení: Sklárna Karlov, Velké Dářko, Zámek Žďár nad Sázavou, Zelená hora
Vhodné pro: milovníky historie, řemesel a přírody
Doporučený věk dětí: od 3 let
Dopravní prostředek: auto
Časová náročnost: jeden den
Délka trasy: cca 12 km

Velké Dářko

 

Sklárna Karlov

Ze zámeckého parkoviště teď zamíříme za neobyčejným zážitkem do 7 km vzdálené sklárny Jaroslav Svoboda AGS v nedalekém Karlově. Pokud jste dnes ještě neměli prostor na oběd, můžete navštívit Restauraci Karlov, která se nachází přímo u hlavní silnice. V jídelním lístku najdete týdenní menu i klasickou nabídku. Rodiny s dětmi ocení příjemný vnitřní dětský koutek i venkovní hřiště. Asi 400 m od restaurace se nachází náš cíl – soukromá sklárna založená v roce 1990, která navazuje na tradici sklářství Žďárských vrchů a zabývá se výrobou tvarovaného hutnického skla.

V pracovní dny od 6 do 13 hodin vás zde bude čekat otevřená náruč zdejších zaměstnanců, sklářů – srdcařů, ze kterých na první pohled ucítíte lásku k jejich řemeslu.

Nejprve projdete nedávno zbudovanou uměleckou galerií (otevřena ve všední den od 8 do 15 h, v sobotu od 9 do 14 h), ze které vám bude doslova přecházet zrak. Velká prodejní galerie je plná výrobků nejrůznějšího uměleckého zpracování, barev, tvarů i velikostí. Skvostem této místnosti je také původní sklářská pec. Hned vzápětí se dostaneme spolu s průvodcem přímo do sklářské hutě, kde můžete obdivovat sklářské mistry přímo při jejich práci. Pokud je vás víc než 8, objednejte se předem. Pro kreativní duše je zde připravena také dílna malování na sklo. S pomocí připravených šablon si můžete vytvořit milou vzpomínku na návštěvu tohoto místa.

Velké Dářko

Z Karlova je to k Velkému Dářku, co by kamenem dohodil. Pokud máte chuť na pěší procházku spojenou s koupáním, přejděte hlavní silnici a po kilometru dorazíte až k nádherným písečným plážím, které jsou skryté v lesích. Pokud budete bloudit, poptejte se na cestu místních, malé pláže vykrojené do lesa vodou jsou totiž jejich oblíbeným místem. V létě zde díky malé hloubce potkáte spoustu rodin s dětmi a na písečné hrady narazíte doslova na každém kroku. Hlavní pláž se nachází ještě o kilometr dál na druhém břehu „Moře Vysočiny“.

Na toto nejfrekventovanější místo pro rekreaci se dostanete také autem – jeďte směrem na Škrdlovice a před benzinovou pumpou odbočte vpravo. Nekonečná vodní plocha, sportovní vyžití, možnost ubytování ve dvou kempech, několik občerstvovacích zařízení, lyžařské běžecké stopy nebo letní večery se živou hudbou – to jsou hlavní důvody, proč sem míří tisíce lidí v průběhu celého roku. Téměř stoprocentní záruka, že zde bude foukat vítr, je důvodem, proč je Velké Dářko centrem pro milovníky windsurfingu, jachtingu nebo kitesurfingu. Dářko má svoje kouzlo během všech ročních období a velkou výhodou je, že je zde celoročně „otevřeno“ 😊.

Náš tip: Pokud je všední den a vy chcete vidět skláře při jejich práci, doporučujeme začít sklárnou na Karlově. Poté pokračujte na Velké Dářko a zámek se Zelenou horou si nechte na konec.

Autor tipu na výlet: Martina Sedláková